Projektu nie widać

Miesiąc temu Zarząd Dróg Powiatowych w Krasnymstawie powinien dostać ukończoną dokumentację techniczną na przebudowę drogi w Niemienicach. Wykonawca do dziś nie oddał dokumentacji. Zamiast tego poprosił o kolejną zgodę na przedłużenie terminu ukończenia prac. Dyrektor ZDP, Marek Klus odmówił. – Będziemy naliczać kary umowne – twierdzi.

Dokumentacja techniczna na przebudowę blisko 6-kilometrowego odcinka drogi powiatowej z Krasnegostawu przez Niemienice do wojewódzkiej trasy w kierunku Kraśnika rodzi się w wielkich bólach. Projektant aż pięciokrotnie wnioskował o wydłużenie terminu ukończenia prac i za każdym razem Zarząd Dróg Powiatowych w Krasnymstawie wyrażał zgodę. Gotowa dokumentacja miała trafić do ZDP z końcem czerwca br. Zamiast projektu, wykonawca wysłał wniosek o kolejny aneks do umowy, związany ze zmianą terminu ukończenia prac projektowych. Zaproponował 17 sierpnia br.

– Aneksów zmieniających termin oddania projektu technicznego było kilka, dlatego tym razem odmówiliśmy – twierdzi Marek Klus, dyrektor krasnostawskiego ZDP. – Za każdy dzień zwłoki naliczamy teraz kary zgodnie z umową.

Projektant od kilku miesięcy nie może porozumieć się z PGE co do kwestii technicznych, związanych z przełożeniem sieci energetycznej w miejscach, gdzie może dojść do kolizji. – Głównie chodzi o przebudowę linii napowietrznych – wyjaśnia M. Klus.

Droga powiatowa przebiegająca przez Niemienice jest jedną z najbardziej uczęszczanych i najważniejszych w całym powiecie krasnostawskim. Dla mieszkańców Gorzkowa, Rudnika, czy Żółkiewki skraca dojazd do Krasnegostawu. Kierowców, którzy codziennie ją pokonują, dosłownie krew zalewa. Jeżdżą po dziurach, nierównościach, niszczą zawieszenia w swoich autach. Oburzeni są też sami mieszkańcy Niemienic, którzy na nowy asfaltowy dywanik czekają już od kilku lat. Jeśli ZDP dostanie gotową dokumentację projektową, powiat krasnostawski będzie mógł ubiegać się o uzyskanie dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład na przebudowę drogi. Jak mówił starosta Andrzej Leńczuk, powiat zechce zrealizować ją w dwóch etapach. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here