Promują Krasnystaw we Francji

Grupa uczniów i absolwentów II LO w Krasnymstawie, wraz z opiekunem Beatą Skrzypą, nauczycielką języka francuskiego, bierze udział w jedenastej edycji Spotkań Europejskich, jakie mają miejsce we Francji.

Spotkania Europejskie odbywają się od 10 lat w miejscowościach Loches, Buzançais i Chatillon-sur-Indre, w regionie centralnym, w departamencie Indre et Loire. W tym roku w wydarzeniu bierze udział młodzież z 16 państw Unii Europejskiej. Większa część zajęć, warsztatów i debata na temat podstawowych wartości Unii odbywa się w Loches. Jest to ufortyfikowane królewskie miasto z zamkiem z IX wieku. Uczestnicy jeden dzień spędzają w malowniczej miejscowości Montrésor, która związana jest także z Polską.

Słowo „Montrésor” powstało z dwóch słów: „Mon” (mój) i „trésor” (skarb). Zamek znajdujący się w tej miejscowości został zakupiony w połowie XIX wieku przez Różę z Potockich Branicką. Do dziś zamek jest w posiadaniu rodziny Reyów. Mieszkają w nim potomkowie „Ojca języka polskiego” Mikołaja Reja. Co ciekawe, w miasteczku ulice mają także polskich patronów: rue Potocki, czy rue Branicki.

Spotkania są doskonałą okazją do nawiązania znajomości, przyjaźni, rozwijania kompetencji językowych, do promowania swojego kraju, miasta, produktów lokalnych i kultury oraz poznania innych kultur.

W wyjeździe bierze udział młodzież z II LO w Krasnymstawie, która promuje we Francji swoje miasto oraz produkty lokalne. Możliwe jest to dzięki wsparciu urzędu miasta Krasnystaw i burmistrza Roberta Kościuka, radnej Agnieszki Pocińskiej-Bartnik, OSM Krasnystaw, a w szczególności państwa Milewskich, Centrum Integracji Społecznej w Krasnymstawie przy Dworku Starościańskim, państwa Moń z Krupego prowadzących gospodarstwo ekologiczne oraz Pasieki „Szawara”. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here