Promują twórców i… starostę

W końcu pojawiła się publikacja promująca i doceniająca twórców ludowych z powiatu chełmskiego. Folder z ich sylwetkami wydało starostwo powiatowe. Może nie wszystkich udało się zebrać, ale o staroście nie zapomniano. Jego uradowane zdjęcie rozpoczyna publikację.

Starostwo wydało folder pokazujący sylwetki twórców ludowych. W alfabetycznym zestawieniu znaleźli się soliści i zespoły działające na terenie każdej z gmin powiatu chełmskiego. Przy opisach znalazły się także zdjęcia twórców. Opinie o wydawnictwie są bardzo pozytywne, bo wcześniej nie było podobnego folderu, z którego można byłoby się dowiedzieć, jak wielu twórców ludowych działa w naszym regionie. Ale wydawca nie ustrzegł się pomyłek. Jeden z mieszkańców Dubienki zwrócił uwagę, że zabrakło w folderze np. zespołu „Młodzież po 40-stce”, który działa na terenie tamtejszej gminy. Podobnych przypadków mogło być więcej, ale nie myli się ten, kto nic nie robi.
– Informację o zespołach otrzymywaliśmy od samych gmin, nie wnikaliśmy i nie cenzurowaliśmy niczego – mówi Piotr Deniszczuk, starosta chełmski. – Są sytuacje, że zespół przestał działać kilka lat temu i dzisiaj okazuje się, że jego członkowie chcieliby, żeby notatka o nim znalazła się w folderze. Są takie zespoły, które funkcjonują dopiero od kilku miesięcy i nie z naszej winy mogły zostać pominięte. Podejmując się jakiegoś działania, liczymy się z tym, że nie wszyscy będą zadowoleni. Ważny jest jednak kierunek i to, że ludowi twórcy mogą się w końcu poczuć docenieni.
Ale jeszcze jedna rzecz rzuca się w oczy podczas przeglądania folderu. Wstęp do publikacji napisał oczywiście starosta, który szeroko uśmiecha się do Czytelników ze zdjęcia na trzeciej stronie. Niektóre zespoły pominięto, ale o promocji samego starosty nie zapomniano. (bf)