Promują twórczość Zofii Nałkowskiej

Wręczenie nagród laureatom

Ponad stu uczestników zgłosiło się do III Wojewódzkiego Konkursu im. Zofii Nałkowskiej, organizowanego przez VIII LO im. Zofii Nałkowskiej z ulicy Słowiczej.


Młodzież miała do wyboru pięć kategorii: literacką, plastyczną, recytatorską fotograficzną i konkurs wiedzy. – Nasz konkurs służy popularyzowaniu postaci patronki szkoły – Zofii Nałkowskiej. Zdajemy sobie sprawę, że jest to pisarka wymagająca, ale młodzież co roku zaskakuje nas swoimi pomysłami. Ubolewam tylko, że tak mało jest jej utworów na nowej liście lektur – mówi Dorota Wilczyńska, wicedyrektor VIII LO.
W tym roku dodatkową, zaproponowaną kategorią była recytacja kobiecych utworów poetyckich. – Uczestnicy chętnie wybierali wiersze Ewy Lipskiej Wisławy Szymborskiej i innych poetek – dodaje pani wicedyrektor. Zwyciężczyni pierwszego miejsca w tej kategorii zdecydowała się zaprezentować wiersz W. Szymborskiej pt. „Mała dziewczynka ściąga obrus”. – Mam młodszą siostrę. Wiem że dzieci chętnie wszystko ściągają i psują. Recytuję od przedszkola, zawsze biorę udział w konkursach. Bardzo to lubię – mówi uczennica klasy II Gimnazjum nr 2 w Ciecierzynie. Uroczystą oprawę gali finałowej, która miała miejsce 6 grudnia w auli VIII LO, zapewnili uczniowie szkoły. Przygotowali multimedialne prezentacje poświęcone zarówno Nałkowskiej, jak i ciekawostkom związanym z epoką, w której tworzyła. Wydarzeniu towarzyszyły utwory 20-lecia międzywojennego wykonywane przez utalentowanych uczniów liceum, któremu patronuje Zofia Nałkowska. (EM.K.)