Pryskają, choć nie ostrzegają

– W imieniu mieszkańców proszę o zaprzestanie oprysków trującymi środkami chemicznymi i pozbywanie się chwastów innymi, przyjaznymi środowisku naturalnemu metodami – apeluje ponownie radny Grzegorz Doroba i wytyka, że Pegimek w odróżnieniu od spółdzielni nie informuje o terminach i miejscach prowadzenia takich zabiegów.

Kilka tygodni temu radny Grzegorz Doroba (klub KO) zwrócił się do władz miasta z interpelacją, aby w trosce o zdrowie mieszkańców i ich czworonogów, całkowicie zrezygnować z używania w mieście herbicydów, zwłaszcza zaś z zawierającego glifosat preparatu Roundup.

Miejska spółka Pegimek, która odpowiada za porządek i utrzymanie zieleni w mieście wyjaśniała wówczas, że używa preparatu parzącego „Effekt 24H”, który choć nie tak skuteczny jak wspomniany Roundup, jest całkowicie biodegradowalny i nie stanowi zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

Ostatnio radny złożył kolejną interpelację w ten sprawie. Skłonił go to tego widok pracownika Pegimeku, który dokonywał oprysków przy ul. Wyszyńskiego.

– Zapytałem, czy jest gdzieś informacja o przeprowadzanym przez niego oprysku. Niestety informacji takiej nie było – pisze radny i napomina, aby we wszystkich miejscach gdzie usuwane będą chwasty każdorazowo pojawiały się stosowne informacje. Prosi również o zaprzestanie oprysków trującymi środkami chemicznymi i pozbywanie się chwastów innymi, przyjaznymi środowisku naturalnemu metodami.

W odpowiedzi na interpelację radnego UM wyjaśnił, że chodnik przy ul. Wyszyńskiego, był opryskiwany preparatem „Effect 24”, zgodnie z etykietą produktu, z zachowaniem okresu prewencji.

– Jest to środek wolny od glifosatu. Wokół budynków mieszkalnych, których zarządcą jest Pegimek, wszystkie zabiegi preparatami chemicznymi wykonywane są z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, opisanych w etykietach środków, zgodnie z zaleceniami producenta. Wykonane zabiegi poprzedzone są informacjami na budynkach, gdzie dany oprysk ma być wykonywany, ponadto wszystkie opryski preparatami chemicznymi przeprowadzane są z zachowaniem okresów prewencji – poinformował Ratusz. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here