Przebudowa alei na świętego Dygdy?

Miasto zapewnia, że wróci do tematu przebudowy Al. Racławickich, ale kiedy dokładnie nie wiadomo

Oficjalnie unieważniono przetarg dotyczący przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego.


O tym, że miasto nie dołoży brakujących środków i postępowanie zostanie anulowane, prezydent Krzysztof Żuk poinformował kilkanaście dni temu. – Uznaliśmy, że naszym najważniejszym celem jest budowa dworca metropolitalnego, ale nie rezygnujemy z projektu – powiedział 29 maja. Po protestach społecznych w sprawie planowanej wycinki drzew mówił, że część z nich prawdopodobnie uda się ocalić. Oficjalna decyzja w sprawie unieważnienia przetargu została wydana w ubiegłym tygodniu. – „Oferta z najniższą kwotą przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia” – czytamy w uzasadnieniu sporządzonym przez Zarząd Dróg i Mostów.

Przypomnijmy, że drugi przetarg na przebudowę Al. Racławickich urzędnicy ogłosili jesienią ubiegłego roku. Na wykonanie inwestycji ratusz zarezerwował kwotę 41,2 mln złotych, podczas gdy najtańsza oferta opiewała na 107 milionów złotych. Złożyło ją konsorcjum złożone z Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lubartowie i Komunalnego Przedsiębiorstwa robót Drogowych w Lublinie. Przez pewien czas urzędnicy poważnie rozważali opcję dołożenia brakujących pieniędzy.

– Brakujące środki na przebudowę Al. Racławickich zostaną pozyskane z przesunięcia realizacji jednego z zadań inwestycyjnych, środków własnych, które zostały uwolnione przez zwiększone niedawno dofinansowanie unijne innego zadania, rezygnacji z zewnętrznego nadzoru nad zadaniem oraz wykorzystania środków europejskich i oszczędności budżetowych. Stanowić to będzie łącznie ok. 34 miliony złotych – mówił kilka tygodni temu Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. Urzędnicy planowali też „rezygnację z realizacji zakresu zadania obejmującego ul. Sowińskiego i ul. Głęboką”, co przyniosłoby kolejnych 31 mln złotych oszczędności.

Prace miały być prowadzone na całej długości Al. Racławickich, czyli od ronda Honorowych Krwiodawców (łącznie z nim) do skrzyżowania z ul. Lipową. W planach były m.in.: wymiana nawierzchni, wytyczenie ścieżek rowerowych i buspasów, przebudowa sieci kanalizacyjnej czy budowa świateł np. na wysokości skrzyżowania z ulicą Puławską. Roboty miały objąć również sąsiednie arterie, czyli ul. Poniatowskiego oraz Lipową. Ponowny przetarg zostanie ogłoszony, gdy „miasto będzie mieć pewność, że ma środki na budowę dworca metropolitalnego z odpowiednim dofinansowaniem”.

Grzegorz Rekiel

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here