Przebudują za 103 miliony

Wielka inwestycja rozpocznie się od przebudowy Al. Racławickich

Poznaliśmy firmy, które przebudują al. Racławickie, ul. Lipową i ul. Poniatowskiego – firmy, bo zwyciężyło konsorcjum złożone z Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lubartowie i Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Lublinie. Zaproponowało najmniej, bo około 103,9 mln złotych. Ekolodzy apelowali do firm startujących w przetargu o wycofanie się i nierealizowanie „nieetycznej” inwestycji, związanej z wycinką ponad setki dorodnych drzew. Bez efektu. Biznes jest biznes.


Na zrealizowanie inwestycji miasto zamierzało przeznaczyć maksymalnie prawie 110,1 mln złotych brutto, a zatem oferta złożona przez zwycięskie konsorcjum jest znacznie tańsza. Do Zarządu Dróg i Mostów wpłynęły jeszcze dwie oferty. Pruszkowski Strabag zażyczył sobie ok. 104,2 mln złotych. Znacznie droższą ofertę złożył warszawski Budimex, który zaproponował kwotę ok. 121,5 mln złotych.

Przebudowa al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego budzi ogromne emocje wśród ekologów, którym nie podoba się planowana wycinka drzew. Nie przekonują ich argumenty, że zostanie ona ograniczona w stosunku do wcześniejszych zamierzeń. Na Al. Racławickich usuniętych zostanie 26 drzew spośród 88 pierwotnie planowanych, a na ul. Poniatowskiego 73 drzewa spośród 109 pierwotnie planowanych do wycięcia.

Najmniejsza wycinka będzie mieć miejsce na ulicy Lipowej, gdzie pod topór pójdzie 11 drzew spośród 29 planowanych. Niektóre drzewa zostaną przesadzone w inne miejsce. Do przesadzenia przeznaczonych zostanie 37 drzew na Al. Racławickich, 46 drzew na ulicy Poniatowskiego i 19 drzew na ulicy Lipowej. Odnotujmy, że na Al. Racławickich znajduje się obecnie 396 drzew, na ul. Poniatowskiego 173, a na ul. Lipowej – 69.

Inwestycja ma być podzielona na dwie części. Najpierw ruszy przebudowa Al. Racławickich wraz z rondem Krwiodawców i ulicy Poniatowskiego. Później ma ruszyć przebudowa ulicy Lipowej. Roboty mają się zakończyć już w czerwcu 2021 roku. Na Al. Racławickich planowane są m.in.: wymiana nawierzchni, wytyczenie buspasów, wytyczenie ścieżek rowerowych czy „zastosowanie elementów uspokojenia ruchu” (np. wytyczenia azyli dla pieszych). Ulica Poniatowskiego ma zostać poszerzona z dwóch do czterech pasów ruchu. Na ul. Lipowej planowane jest pozostawienie czterech pasów, ale zostaną tam wytyczone buspasy.

Grzegorz Rekiel