Przed nami ostatki

Lanie wosku przez stare klucze, ustawianie butów w kolejce do drzwi – to tylko niektóre z popularnych wróżb andrzejkowych. A to tylko element zbliżających się szaleństw. Przed nami huczny weekend zabaw, związanych z tymi bardzo popularnymi imieninami. Z naszego reporterskiego rajdu po lubelskich klubach i lokalach wynika, że lublinianie cenią dobrą zabawę i nie lubią tracić życia na gnuśne siedzenie w domowych pieleszach.

 

Restauracje o ugruntowanej renomie mają już na „przyśpieszoną” noc andrzejkowych wróżb, w sobotę, 26 listopada komplet rezerwacji, tak jak „Sielsko Anielsko” na Starym Mieście.
– Ale mamy zasadę, że nigdy nie sprzedajemy kompletu zaproszeń. Zawsze zostawiamy kilka miejsc dla gości z ulicy. To zwyczaj, który zachowujemy od lat. W tym roku gwiazdą andrzejkowego wieczoru będzie u nas Marta Butryn, finalistka programu X Faktor TVN, wokalistka o urzekającym głosie – mówi Jacek Abramowski, menadżer Sielsko Anielsko (która od 2013 roku znalazła się w elitarnym klubie lubelskich lokali, które zdobyły tytuł „Restauracji roku”).
Najwcześniej jednak ruszają na bal studenci. Klub House of Sound zaprasza na potańc już 24 listopada od godziny 21. Lokal ze swojej strony proponuje żakom listę na Facebooku, dzięki której możliwy jest darmowy wstęp na imprezę, oryginalny wystrój, tradycyjne wróżby i zabawy. Podobną ofertę szykuje także Klub Komitet przy lubelskim deptaku. 26 listopada od godziny 21.00 aż do 6 rano.

26 listopada w klubie Red Rock City przy ul. M.C. Skłodowskiej 3 na parkiecie będzie królował twist i rock’n‘roll, które wywróciły do góry nogami muzyczny świat w latach 50 i 60-tych. Każdy Andrzej wejdzie na imprezę za darmo.
Z kolei Hotel Restauracja Browar Lwów zaprasza do siebie na bal andrzejkowy, także 26 listopada. W programie przewidziana jest impreza taneczna od 20.00 do 3.00, bogate menu andrzejkowe i oczywiście wróżby. Koszt to 125 zł od osoby.
Imprezę dla siebie znajdą także fani cięższych brzmień. Także 26 listopada zaprasza do siebie lubelski klub Graffiti przy Al. Piłsudskiego 13. Folk Metal Night będzie pierwszą edycją. Zagra zespół Black Velvet Night, Runika, Morhana i Aether. A jako że to andrzejki, tradycji musi stać się zadość – konkursy i muzyczne niespodzianki są gwarantowane. Cena biletu to 25 zł.
Z kolei Hotel Victoria zorganizuje andrzejki w stylu disco. W hotelu przy ul. Narutowicza będzie można bawić się 26 listopada, od godziny 20 do białego rana, czyli do 6.00. Zagra zespół Obsession. Lokal w cenie biletu (129 zł od osoby) zapewnia posiłek i wybrany alkohol.
Zmęczonych całonocnymi andrzejkowymi szaleństwami, 27 listopada zaprasza lubelski skansen. Szykuje się tam kameralne wydarzenie nawiązujące do późnojesiennych spotkań i prac gromadnych. W ofercie znajdzie się także gawęda o andrzejkowej wieczornicy i zabawa przy wróżbach, wszystko w świetle starych lamp naftowych i przy zapachu wosku.
Joanna Niećko

Andrzejki dla malutkich

Także najmłodsi mieszkańcy Lublina znajdą dla siebie ciekawą ofertę. 26 listopada Cafe Baby przy ul. Willowej 65 będzie świętować od 14.00 do 17.00. W ofercie m.in. wyścig butów, co mówią gwiazdy, czy też koło fortuny. Przewidziana jest także wielka piniata, pokaz magiczny, tańce, zabawy w kulkach. Zapisy trwają do 24 listopada. Koszt wejściówki to 35 zł za dziecko. Ilość miejsc jest ograniczona.

Patron małżeństw

Święty Andrzej był bratem św. Piotra, męczennikiem i jednym z dwunastu apostołów. Jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji, ale także narodów słowiańskich. W Szkocji dzień ten jest uznawany za święto narodowe. Oprócz nauczania, św. Andrzej uzdrawiał chorych, wskrzeszał zmarłych, przywracał ludziom wiarę w szeroko pojętą miłość itp. Możliwe, że właśnie dlatego obecnie jest patronem małżeństw, zakochanych, pomaga w sprawach matrymonialnych. Stąd wziął się zwyczaj wróżb i wierzeń andrzejkowych.