Przegląd Twórczości Ludowej w KDK

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na finał przeglądu twórczości ludowej, który odbędzie się 23 października o godz. 11.00 w sali konferencyjnej.

Na program wydarzenia złożą się: rozstrzygnięcie konkursu na sztukę ludową, rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”, otwarcie wystawy, a także promocja dwóch wydawnictw: folderu pokonkursowego oraz katalogu twórców ludowych i rękodzielników. Wydarzenie uświetni koncert zespołu Jarzębina. Realizację przeglądu dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. Celem przeglądu jest popularyzacja poezji i wytworów sztuki ludowej, dokumentacja zjawisk zachodzących we współczesnej sztuce ludowej oraz integracja środowiska artystycznego.

Do konkursów stanowiących jego zasadniczą część, zgłoszono kilkadziesiąt prac wykonanych przez twórców działających na terenie Lubelszczyzny. Najlepsze zostaną nagrodzone w takich kategoriach jak: poezja, malarstwo, rzeźba, kowalstwo, garncarstwo, plecionkarstwo, koronkarstwo, hafciarstwo, wycinankarstwo oraz plastyka obrzędowa i zdobnicza. Wyboru najciekawszych prac dokona profesjonalne jury. Prace będzie można podziwiać podczas wystawy pokonkursowej w galerii KDK, jak również w bezpłatnym folderze podsumowującym Przegląd.

Sylwetki twórców ludowych i rękodzielników zostaną przedstawione w odrębnym katalogu. W tym roku dodatkową atrakcją rozstrzygnięcia będzie występ zespołu Jarzębina. Koncert rozpocznie się o godz. 18.00. Zespół należy do najbardziej znanych grup śpiewaczych Polski wschodniej. Jarzębina zasłynęła przebojem „Koko Euro spoko”, wybranym oficjalną piosenką reprezentacji Polski w piłce nożnej na „Euro 2012”. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here