Przejazdy wyblakły, rowerzyści w niebezpieczeństwie

W ubiegłym tygodniu na tym przejeździe dla rowerów auto potrąciło 12-letnią cyklistkę. - To nie pierwsze takie zdarzenie w tym miejscu – alarmują świdniccy rowerzyści

Aktywiści ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto dla Rowerów zwracają uwagę na potrzebę odmalowania na czerwono przejazdów rowerowych przy rondzie Świdnickiego Lipca ‘80. Jak wskazują, w ostatnim czasie doszło tu do przynajmniej kilku niebezpiecznych zdarzeń z udziałem rowerzystów.


W ubiegłym tygodniu na skrzyżowaniu ul. Racławickiej i al. Lotników Polskich doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia. 12-letnia dziewczynka jechała ścieżką rowerową wzdłuż al. Lotników Polskich w kierunku kina. Kiedy znalazła się na przejeździe rowerowym, przecinającym ul. Racławicką potrąciło ją wyjeżdżające z tej ulicy BMW, prowadzone przez 22-letniego kierowcę (badanie wykazało, że był trzeźwy – dod. aut.).

Rowerzystka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Ma złamany obojczyk. Jak zauważa Maciej Lubaś ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto dla Rowerów, to nie pierwszy raz, kiedy w tym miejscu dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem rowerzystów.

– Należałoby wymalować ten przejazd czerwoną farbą. Zwracaliśmy się o to do powiatu jeszcze w ubiegłym roku – zaznacza M. Lubaś.

Starostwo Powiatowe w Świdniku tłumaczy, że w 2020 roku przejazd został wymalowany czerwoną farbą, choć dziś efekty tych prac wymagają poprawek. Zapewniono nas jednak, że lada dzień przejazd zostanie pomalowany na nowo.

– Myślę, że to kwestia góra dwóch tygodni – informuje Bartłomiej Pejo, wicestarosta świdnicki. – Materiały są już zamówione. Trwalszą metodą zostaną pomalowane również inne, najczęściej uczęszczane przejazdy, np. przy Lotników Polskich, Racławickiej czy Kosynierów. Dodatkowo, przy rondzie z helikopterem zamierzamy wprowadzić poziome znaki ostrzegawcze dla rowerzystów. Przed wjazdem na jezdnię wymalowane zostaną poprzeczne, grubowarstwowe pasy, które ostrzegą, że dojeżdżamy do niebezpiecznego miejsca oraz napis „Zwolnij”. Planujemy je wykonać również w ciągu kilku tygodni. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here