Przekuwają teorię w praktykę

Politechnika Lubelska obchodziła 15 maja swoje święto. Tego dnia odbyła się uroczystość nadania tytułu honorowego profesora prof. Lucjanowi Pawłowskiemu, a uczelnia zyskała nowy sztandar i nowo promowanych doktorów.


Sztandar jest darem Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Lubelskiej. Jego poprzednik trafił do muzeum uczelni po ponad 40 latach użytkowania. Nowy ma barwy nawiązujące do zmienionego ostatnio godła uczelni. – Sztandar to symbol trwałych wartości. Dziękuję wszystkim, którzy udzielili nam wsparcia, dowodząc swego przywiązania do naszej uczelni – mówił podczas uroczystości Wiesław Sikora, kanclerz lubelskiej Politechniki.
Ważnym momentem poniedziałkowego święta było nadanie profesorowi Lucjanowi Pawłowskiemu tytułu honorowego profesora Politechniki Lubelskiej. Profesor to chemik, specjalista inżynierii i ochrony środowiska, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, twórca zespołu naukowego Instytutu Inżynierii Środowiska. Jest autorem lub współautorem 22 monografii i 168 prac naukowych. Wypromował 13 doktorów, z czego 4 uzyskało stopień doktora habilitowanego, a jedna osoba tytuł profesora. – Uczelnia doceniła profesora za jego dorobek naukowy, ale przede wszystkim za osiągnięcia dla naszej uczelni – mówi prof. Marzenna Dudzińska. – Wkład profesora w rozwój Politechniki Lubelskiej to nie tylko budowa zespołu naukowego, który z małego Zakładu Technologii Wody i Ścieków przekształcił się w katedrę, a później w Instytut Inżynierii i Ochrony Środowiska. Jako były dziekan doprowadził do uzyskania przez ten wydział pełnych praw akademickich, ale także budowy nowoczesnego gmachu ze świetnie wyposażonymi laboratoriami – dodaje prof. Dudzińska.
Tradycyjną częścią święta uczelni była promocja doktorów habilitowanych i doktorów. – Filarem każdej uczelni są uczeni: ich wiedza, umiejętności i twórcze przekuwanie teorii w praktykę. Cieszy mnie, że i nasza uczelnia może poszczycić się osobami, które wybrały za swój życiowy cel naukę – mówił prof. Piotr Kacejko. Dyplom odebrało 7 doktorów habilitowanych i 11 doktorów. (EM.K.)