Przełom na linii

Szykuje się przełom w sprawie przebiegu linii wysokiego napięcia Chełm – Lublin „Systemowa”, która skłóciła mieszkańców trzech miejscowości gminy Chełm. Inwestor kończy prace nad wariantem przebiegu sieci.

Wiosną br. mieszkańcy Ochoży Kolonii, Nowosiółek Kolonii i Józefina podpisali się pod protestem dotyczącym przebiegu planowanej linii wysokiego napięcia (400kV) Chełm-Lublin Systemowa, budowanej przez Polskie Sieci Energetyczne. Do porozumienia z inwestorem nie przybliżyło ich czerwcowe spotkanie z jego przedstawicielami. Skłóceni ze sobą ludzie chcą, aby linia przebiegała jak najdalej od ich domów i działek. Do Urzędu Gminy Pokrówka zaniepokojeni pisali kolejne protesty w tej sprawie. Temat był też burzliwie dyskutowany na ostatniej sesji Rady Gminy Chełm. Nic nie uzgodniono, bo trzeba czekać na kolejne opracowania inwestora. Mają one przybliżać do ustalenia ostatecznej wersji przebiegu linii energetycznej.
– O sprawie zrobiło się cicho, a chcemy wiedzieć, co nowego, czy nic nas nie omija – mówi jeden z mieszkańców gminy Chełm.
Okazuje się, że lada dzień nastąpi przełom w tym temacie.
– Finalizujemy szczegółową analizę dwóch wariantów trasy, w tym zbliżeń do budynków, analizę środowiskową oraz temat tzw. skrzyżowań z innymi obiektami infrastrukturalnymi – wyjaśnia Krzysztof Szymański, rzecznik prasowy inwestycji. – W ramach tej analizy uwzględniamy korekty trasy wynikające z prac terenowych naszych pracowników oraz informacji od mieszkańców. W najbliższym czasie będziemy gotowi do przedłożenia wyników tej analizy władzom gminy oraz radnym. (mo)