Przepijamy grube miliony

Ponad 36 mln złotych wydali w ubiegłym roku świdniczanie na zakup alkoholu – wyliczył miejski portal informacyjny Swidnik.pl. Za taką sumą można by kupić 360 luksusowych aut, ok. 150 mieszkań o średnim standardzie czy wybudować ok. 70 domów jednorodzinnych.


W ubiegłym roku, według wyliczeń portalu, świdniczanie przeznaczyli na alkohol ok. milion złotych więcej niż w roku 2016 i aż o 5(!) mln zł więcej w zestawieniu z rokiem 2014. Jak wyliczył Swidnik.pl, jeśli założyć, że Świdnik liczy prawie 40 tys. mieszkańców, to przez ubiegły rok przeciętny Kowalski ze Świdnika, wliczając w to dzieci, wydał na alkohol ok. 900 zł, czyli 75 zł miesięcznie. Najczęściej sięgaliśmy po piwo i wódkę, rzadziej po wino.

Właściciele lokali gastronomicznych i sklepów monopolowych pewnie się cieszą, ale problem alkoholizmu czy nadużywanie alkoholu dotyka coraz więcej osób i rodzin. W ubiegłym roku do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wpłynęło blisko 80 wniosków o skierowanie na leczenie z uzależnienia. To niby o kilkanaście procent mniej niż jeszcze kilka lat temu, ale teraz problem alkoholowy dotyczy coraz młodszych osób. Dekadę temu do KRPA zgłaszały się osoby w wieku ok. 45-50 lat, teraz średnia wieku to około 30 lat. (opr. w)