Przestępstwo było, postępowania nie będzie

Lubelska prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie wpisu na Twitterze, który zamieścił członek zarządu powiatu świdnickiego, Jakub Osina. Śledczy stwierdzili, że doszło do przestępstwa znieważania, w tym przypadku premier Beaty Szydło. Uznali jednak, że ten czyn cechował się znikomym stopniem szkodliwości społecznej.
Kontrowersyjny wpis pojawił się na Twitterze kilka miesięcy temu. Jakub Osina, członek zarządu świdnickiego powiatu skomentował wpis premier rządu dotyczący programu 500 plus słowami: „@BeataSzydlo jesteś nędznym błaznem, który szkodzi Polsce”. Po zamieszczeniu postu rozpętała się burza. Przeciw takiej retoryce lokalnego polityka protestowali przedstawiciele regionalnych i powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie Marek Wojciechowski, p.o. sekretarza okręgu PiS w Lublinie, złożył zawiadomienie do prokuratury. Dotyczyło znieważenie za pomocą środków masowego komunikowania i publicznego lub poniżenia konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej.
W minionym tygodniu okazało się, że sprawy nie będzie.
– Prokurator odmówił wszczęcia postępowania ze względu na niski stopień szkodliwości społecznej czynu – informuje prokurator Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Uznał w postanowieniu, iż niewątpliwie w tej sprawie zostały wyczerpane znamiona przestępstwa znieważania, ale użyte sformułowania nie były na tyle obraźliwe, by miał podstawy do wszczęcia postępowania.
Na taką decyzję miał również wpływ drugi wpis członka zarządu powiatu na portalu społecznościowym. – Prokurator przyjął, że Jakub Osina za pomocą Twittera publicznie przeprosił za swoją wcześniejszą wypowiedź. Jego postawa również stała się podstawą do niewszczynania postępowania – dodaje Agnieszka Kępka.

Jakub Osina mówi z kolei, że od początku zakładał, jaki będzie finał sprawy. – Cieszę się, że wygrała logika – mówi. – Swoje zdanie wyrażone we wpisie podtrzymuję, natomiast nie oczekuję, że PiS wyciągnie z tej całej sprawy jakieś wnioski dla siebie.
Marek Wojciechowski w minionym tygodniu tłumaczył, że w tej chwili trudno się mu do sprawy odnieść.
– Nie otrzymaliśmy jeszcze decyzji prokuratury. Wszystko co wiem pochodzi z przekazów medialnych – mówił. – Natomiast nadal uważam, że tym wpisem pani premier została znieważona. (kal)