Z przewodnikiem po śladach historii

W najbliższą sobotę, 18 lutego w godz. 11-14, z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika, członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Lublinie zapraszają mieszkańców miasta na spacer Lubelskim szlakiem Tadeusza Kościuszki.
– Spacer zorganizowany zostanie w 200. rocznicę śmierci bohatera dwóch narodów: Polski i Stanów Zjednoczonych. Pragniemy przypomnieć sylwetkę wielkiego Polaka w roku, który został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Tadeusza Kościuszki – mówi Maria Wiśnioch, prezes Koła Przewodników PTTK im. Mikołaja S. Pajdowskiego.
Przewodnicy PTTK opowiedzą o naczelniku insurekcji, o jego pobytach w dworku na Sławinku, w Zemborzycach, Puławach i Sosnowicy. W galerii malarstwa Muzeum Lubelskiego pokażą portrety Tadeusza Kościuszki i osób z nim związanych.
Zaprezentują także Jego korespondencję, m.in z księciem Józefem Poniatowskim, ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lublinie.
Uczestnicy wycieczki będą mogli zwiedzić kościół św. Ducha, w którym została pochowana stryjenka naczelnika oraz wystawę „Tadeusz Kościuszko, 200. rocznica śmierci”, prezentowaną w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Bernardyńskiej.
Zbiórka uczestników spaceru na dziedzińcu zamkowym. Rejestrację prowadzi Oddział Miejski PTTK, Rynek 8, e-mail: mailto:pttklublin@wp.pl. KB