Przewoźnicy wyjeździli wsparcie

Lubelscy przewoźnicy, których firmy przez wprowadzone obostrzenia stanęły na skraju bankructwa, domagają się rządowego wsparcia

We wtorek, 17 października, w Lublinie odbył się protest przewoźników. Kierowcy zebrali się na parkingu pod Areną Lublin skąd o 15.00 kolumna busów i autokarów wyruszyła w miasto i przez dwie godziny krążyła między rondem im. Romana Dmowskiego i węzłem przy Moście Poniatowskiego. Wtorkowy protest, który objął całą Polskę okazał się skuteczny – w piątek posłowie zdecydowali, że przewoźnicy zostaną włączeni do procedowanej właśnie w sejmie kolejnej wersji tarczy antykryzysowej.

Branża z powodu wprowadzanych obostrzeń koronawirusowych jest w olbrzymich tarapatach finansowych. Wiosenny lockdown przewoźnicy przetrwali dzięki rządowym tarczom antykryzysowym, ale od ponad miesiąca przez ponownie obowiązujące covidowe restrykcje znowu nie mają pracy. – Jesteśmy w dramatycznej sytuacji. Będziemy zmuszeni zwalniać pracowników, zamykać firmy, a nasze pojazdy przejmą banki i leasingodawcy, bo nie mamy z czego spłacać rat.

W konsekwencji doprowadzi to do przejęcia naszego rynku transportowego przez duże zachodnie firmy, które jakoś sobie poradzą. My bez wsparcia sobie nie poradzimy – mówił jeden z organizatorów lubelskiego protestu, Grzegorz Bartnik. – Domagamy się uwzględnia naszej branży w Tarczy 6.0, razem z innymi branżami, które dotknęły obostrzenia, jak gastronomia, czy fitness. Oczekujemy zwolnienia z płacenia składek ZUS, odroczenia terminu spłat kredytów do czerwca 2021 roku czy dopłaty dla firm, których przychody spadły o co najmniej 70 procent.

Okazuje się, że ogólnopolski protest przyniósł efekt. W piątek posłowie przegłosowali rozszerzenie pakietu wsparcia na kolejnych przedsiębiorców. Znaleźli się wśród nich także przewoźnicy. Będą mogli skorzystać z państwowej pomocy jeśli ich przychody w październiku lub listopadzie 2020 roku będą niższe o 75% w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. Ustawa musi jednak jeszcze przejść przez Senat i zostać podpisana przez prezydenta.

Daniel Olbromski

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here