Przez remont gasną światła

Kierowcy i piesi muszą przemęczyć się do listopada, kiedy to zakończy się rewitalizacja placu Konstytucji 3 maja i parkan otaczający plac budowy zostanie rozebrany

– Skrzyżowanie ulic Wyszyńskiego i Niepodległości to obecnie jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w mieście. Sygnalizacja świetlna często jest wyłączana, a to stwarza wiele groźnych sytuacji – mówią mieszkańcy Świdnika. Powodują je kierowcy, którzy nie zawsze zwracają uwagę na znaki i niefrasobliwi piesi.


Przebudowa placu Konstytucji 3 maja w Świdniku trwa w najlepsze. Już za kilka miesięcy teren, który obecnie jest placem budowy, stanie się nową wizytówką miasta. Niestety, jak mówią mieszkańcy, trwające w centrum prace powodują, że sygnalizacja świetlna na pobliskim skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Niepodległości, często jest wyłączana.

– To powoduje wiele niebezpiecznych sytuacji – mówi jedna z naszych czytelniczek. – Kierowcy nagminnie zapominają, że kiedy światła nie działają, pierwszeństwo mają rowerzyści. Może policja i straż miejska powinny bardziej zwrócić uwagę na to miejsce?

Inny problem, który również sygnalizowali nam mieszkańcy, to lekkomyślni piesi, mimo zakazu chodzący wzdłuż płotu odgradzającego plac budowy.

– To proszenie się o nieszczęście – mówią.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Świdniku, podins. Tomasz Dejer, przyznaje, że choć w ostatnim czasie na szczęście nie doszło w tym miejscu do poważnych zdarzeń, występują tam utrudnienia, a kierowcy, piesi i rowerzyści powinni szczególnie uważać.

– Największy problem mamy z pieszymi, którzy zamiast przejść na drugą stronę, chodzą wzdłuż ogrodzenia, często po ulicy. Stosujemy głównie pouczenia i zwracamy uwagę, a jeśli ktoś rażąco narusza przepisy, musi liczyć się z mandatem – mówi naczelnik świdnickiej drogówki.

Jak dotąd był jeden taki przypadek. Mandatem ukarano kobietę, która szła niemal środkiem pasa jezdni, tak że kierowcy musieli ją omijać. Całą sytuację nagrał monitoring.

Policjanci przypominają również, że jeśli sygnalizacja nie działa, należy stosować się do znaków drogowych. (w)