Przy basenach będzie zielono

W ramach programu „Zielony LOF” w Świdniku powstanie więcej zielonych terenów niż początkowo planował ratusz. To dzięki dodatkowym dwóm milionom złotych, które miastu udało się pozyskać z unijnego programu LOF. Magistrat zamierza je wydać na budowę parku przy ul. Fabrycznej.


Świdnik i pozostałe gminy znajdujące się wokół stolicy województwa otrzymały przed dwoma laty do podziału ok. 20 mln złotych unijnego dofinansowania w ramach programu Zielony LOF (Zintegrowane Inwestycje Terytorialnego Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego) na modernizację i zakładanie terenów zielonych wraz z infrastrukturą. Świdnik z tej puli dostał ok. 4 mln zł na wybudowanie czterech nowych parków. Teraz miastu udało się zdobyć dodatkowe 2 mln zł, które przeznaczy na zagospodarowanie terenu obok powstających basenów przy ul. Fabrycznej.

– Pieniądze pochodzą z oszczędności na inwestycjach, które w ramach projektu realizują inne gminy – wyjaśnia Karol Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Świdnik.

Ekstra fundusze na majowej sesji rady miasta zostały wprowadzone do tegorocznego budżetu Świdnika i w ciągu najbliższych tygodni ratusz zamierza ogłosić przetarg na budowę parku przy powstającym przy ul. Fabrycznej kompleksie basenów. Pozwolenie na jego budowę już jest.

Inwestycja zakłada posadzenie drzew i roślinności, budowę alejek, oświetlenia, tężni solankowej, placu zabaw dla dzieci i siłowni na świeżym powietrzu. Dodatkowymi atrakcjami będzie ścianka wspinaczkowa i park linowy. Wszystko ma być gotowe w tym samym czasie, co kompleks „Słoneczny Świdnik”, czyli w lutym przyszłego roku.

Oprócz parku przy ul. Fabrycznej z programu Zielony LOF miasto już realizuje budowę parków przy al. Lotników Polskich, za stacją paliw Orlenu, między osiedlami Brzeziny I i II, przy ul. Krępieckiej za bazą Remondis i na dawnym wysypisku śmieci przy ul. Krępieckiej. Wszystkie mają być oddane do użytku w przyszłym roku. JN