Przy „Bronku” praca wre

Postępu prac na budowie na bieżąco dogląda wicestarosta Waldemar Białowąs

– To będzie jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w regionie – mówią władze powiatu o hali sportowej, która powstaje przy I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku. Zgodnie z harmonogramem powinna być gotowa do końca tego roku.
Sale gimnastyczne przy I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego – najstarszej świdnickiej szkole – powstały mniej więcej 60 lat temu w czynie społecznym. Z większej korzystają uczniowie I LO, z mniejszej ZS nr 1. Jednak jedna i druga nie spełniają potrzeb obu placówek. Już w 2015 roku Starostwo Powiatowe informowało o planach dotyczących budowy hali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia. Powiatowi udało się uzyskać dofinansowanie do budowy obiektu i w ubiegłym roku inwestycja ruszyła.
– Do dnia dzisiejszego wykonane zostały ściany zewnętrzne hali, ściany i strop łącznika, który łączy nową halę ze starą salą gimnastyczną, a w którym docelowo umieszczone zostaną 4 szatnie.  Prace postępują zgodnie z harmonogramem. To obecnie nasza największa sportowa inwestycja, kładziemy więc nacisk na trwałość i solidność zastosowanych rozwiązań – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta powiatu świdnickiego, dla którego nowo powstający obiekt jest oczkiem w głowie.
Hala będzie mieć wymiary 36 na 44 m, zaś samo boisko wymiary 20 na 40 m. Na co dzień będą korzystać z niej uczniowie „Bronka” i ZS nr 1, ale w razie potrzeby będzie ona mogła stać się salą koncertową albo boiskiem dla profesjonalnych rozgrywek.
– Na głównej płycie, dzięki odpowiednim przepierzeniom, zajęcia wf będzie mogło mieć kilka grup jednocześnie. Będą mogły odbywać się tu też widowiska czy imprezy kulturalne oraz mecze siatkówki lub koszykówki na poziomie ekstraklasy. Trybuny pomieszczą do 500 osób – dodaje W. Białowąs.
W obiekcie, poza największym boiskiem, na piętrze znajdzie się też miejsce na siłownię oraz dwie sale – do fitnessu lub gimnastyki korekcyjnej. Z hali korzystać będą mogły również osoby niepełnosprawne, m.in. dzięki przystosowanej do ich potrzeb zewnętrznej windzie.
Kolejnym etapem budowy hali będzie wykonanie zadaszenia.
– To duże przedsięwzięcie, bo dach opierać się będzie na specjalnej drewnianej konstrukcji. Położona zostanie też specjalna izolacja, dzięki zastosowaniu jej i drewnianej, a nie metalowej konstrukcji, akustyka obiektu będzie o niebo lepsza – mówi wicestarosta.
Zgodnie z harmonogramem zakończenie inwestycji planowane jest na grudzień tego roku. Koszt inwestycji to niemal 6 mln zł, z czego 1,5 mln to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. (w)