Przy cmentarzu powstanie prawdziwy parking

Jest szansa, że już przed przyszłorocznymi świętami Wszystkich Świętych przy świdnickim cmentarzu powstanie utwardzony, oświetlony parking

Problem braku parkingu przy cmentarzu komunalnym przy ul. Wyszyńskiego znany jest władzom miasta. O jego budowę od dawna wnioskowali mieszkańcy jak również radni. I tym oczekiwaniom powinno się stać zadość, bo w projekcie budżetu miasta na 2020 rok znalazły się pieniądze na wykonanie inwestycji, a ratusz deklaruje, że jeśli tę uda się przygotować, to ruszy również sama budowa.


W okolicy świdnickiej nekropolii nie ma gdzie dogodnie zaparkować samochodu, co daje się we znaki zwłaszcza w okresie świąt Wszystkich Świętych. Położony obok cmentarza plac, gdzie teraz zatrzymują auta osoby przyjeżdżający na groby bliskich, jest zbyt mały, a do tego nieutwardzony, przez co po deszczu zmienia się w błotnistą breję. Podczas tegorocznych Zaduszek doszło w tym miejscu do poważnego wypadku – starsza pani wyszła zza stojących wzdłuż ulicy aut wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu i z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala.

Na początku tego roku z wnioskiem o wybudowanie w tym miejscu parkingu z prawdziwego zdarzenia, najlepiej jeszcze przed 1 listopada, wystąpił do burmistrza Waldemara Jaksona radny Andrzej Krupa. Wówczas burmistrz odpowiedział, że miasto ma to na uwadze, ale w tym roku nie ma to środków i wniosek radnego zostanie potraktowany jako propozycja do ujęcia w projekcie budżetu na 2020 rok.

Ostatnio wniosek Krupy wsparł jego kolega z Klubu Radnych Burmistrza W. Jaksona, przewodniczą Rady Miasta Świdnik, Włodzimierz Radek.

– Przy cmentarzu jest problem z prawidłowym parkowaniem samochodów, m.in. z powodu braku na istniejącym placu wyznaczonych miejsc dla aut. Tworzy się przez to bałagan komunikacyjny, co widać w okresach świątecznych. Problem ten był już wielokrotnie poruszany w różnych wypowiedziach radnych – napisał przewodniczący Radek w interpelacji złożonej na początku listopada do burmistrza Jaksona.

Odpowiedź dostał w zeszłym tygodniu. – W materiale planistycznym do opracowania projektu budżetu gminy Miejskiej Świdnik na 2020 rok uwzględniono zadanie pn. „Dokumentacja projektowa budowy ul. Chryzantemowej w Świdniku wraz z parkingiem i dostosowaniem do projektu zagospodarowania terenu cmentarza komunalnego przy ul. Wyszyńskiego w Świdniku. Projekt dokumentacji jest już w przygotowaniu. Natomiast gdy otrzymamy pozwolenie na budowę, to od razu ją rozpoczniemy. Myślę, że uda się to zrealizować już w przyszłym roku – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza ds. inwestycji rozwoju. JN