Przy szpitalu kraczą od świtu

– Urząd miasta uporał się z gawronami w swoim otoczeniu, a obok starego szpitala przy ul. Niepodległości 8 i Wyspiańskiego 8, gdzie w blokach mieszkają głównie starsi, schorowani ludzie, na kilku drzewach pozostało ok. 20 gniazd, a żyjąca w nich kolonia ptaków niemiłosiernie paskudzi otoczenie i hałasuje od świtu do nocy – skarży się nasz czytelnik ze Świdnika.


Świdnicki ratusz od lat zmaga się z gawronami, które zakładają gniazda w niemal każdym skupisku drzew, zanieczyszczając chodniki, ławki, auta i place zabaw, przy tym uciążliwie hałasując. Urzędnicy imali się wielu metod: zrzucania gniazd przed okresem lęgowym, wynajmowania sokolnika, a nawet drona latającego nad drzewami i emitującego dźwięki wydawane przez drapieżniki i dręczone przez nie ptaki. Na dłuższą metę żadna z nich nie okazała się skuteczna – ptaki za nic nie chcą wynieść się ze Świdnika.

Akcję usuwania gniazd magistrat przeprowadził również na początku tego roku. Jeden z naszych świdnickich czytelników uważa, że mimo zapowiedzi, że obejmie ona wszystkie większe skupiska gniazd, tak się nie stało.

– Wiele gniazd faktycznie znikło, ale w okolicach szpitala i bloków przy ul. Niepodległości 8 i Wyspiańskiego 8, czyli w centrum miasta, ptaki nadal urzędują w najlepsze, paskudząc i hałasując od świtu – narzeka nasz informator. – Po sąsiedzku nie mieszka jednak żaden z włodarzy i urzędników i pewnie dlatego tymi gniazdami nikt się nie zainteresował – dodaje.

– Akcja zdejmowania gniazd, którą zleciliśmy specjalistycznej firmie, objęła teren całego miasta, w tym okolice ul. Niepodległości 8 i Wyspiańskiego 8 – odpiera taki zarzut Karol Łukasik, rzecznik prasowy UM. – Niestety, ani ta metoda, ani inne, po które sięgaliśmy wcześniej, nie daje stuprocentowej skuteczności i część ptaków wraca na stare miejsce i odbudowuje gniazda, ale na pewno jest ich zauważalnie mniej niż na początku roku.

Jak zapowiada rzecznik, miasto rozważy, czy w zmaganiach z gawronami nie wrócić do korzystania z usług sokolnika, która co prawda jest droższa od zrzucania gniazd z wysięgnika, ale doświadczenie pokazuje, że skuteczniejsza. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here