Przybywa oliwkowych beretów

51 „terytorialsów” z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w Świdniku uroczystą przysięgę. To 24. tego typu wydarzenie w historii brygady.


– Zaprzysiężeni żołnierze to głównie pełnoletni uczniowie szkół średnich, nauczyciele oraz studenci, którzy pomyślnie ukończyli szesnastodniowe intensywne szkolenie podstawowe w ramach projektu „Ferie z WOT”. Teraz przed nimi trzyletni okres szkoleń indywidualnych, specjalistycznych oraz zgrywających – wyjaśnia kapitan Damian Stanula, oficer prasowy lubelskiej brygady.

Uroczystą przysięgę żołnierze złożyli 26 stycznia. Pułkownik Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 LBOT, odczytał list Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. – Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to wspaniała okazja do spełnienia potrzeby działania na rzecz Polski i jej obywateli, a także zdobywania wiedzy oraz umiejętności niezbędnych zarówno w Siłach Zbrojnych jak i poza nimi. Mundur żołnierza Wojska Polskiego oraz oliwkowy beret są symbolem wyznawanych przez Was wartości. Noście je z dumą, honorem i szacunkiem – napisał minister w liście do „terytorialsów”.

Przysięga zakończyła się defiladą pododdziałów 2 LBOT. W programie znalazł się pokaz walki wręcz, przygotowany przez żołnierzy 24. batalionu piechoty lekkiej z Chełma. Można było też m.in. obejrzeć pojazdy i wyposażenie „terytorialsów”. Wśród nowo zaprzysiężonych są m.in. uczniowie, studenci i nauczyciele.

Dowództwo 2 LBOT zachęca kolejne osoby do wstępowania w szeregi brygady. – Wszyscy, którzy chcą wstąpić w nasze szeregi, powinni już teraz zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień zgodnie z miejscem zamieszkania. Wniosek o powołanie do służby można również składać drogą elektroniczną przez platformę ePUAP – wyjaśnia kapitan Stanula. R