Przygnębiająca szarość

Szara i zrujnowana elewacja Przedszkola nr 2 przy ul. Lawinowej robi przygnębiające wrażenie

– To bardzo dobra placówka, ale sam budynek bardziej przypomina bunkier niż przedszkole. Przecież taka instytucja powinna być kolorowa i cieszyć oko – narzekają nie tylko rodzice maluchów z Przedszkola nr 2 przy ul. Lawinowej, ale również okoliczni mieszkańcy, prosząc miasto o remont elewacji.


Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z urzędem miasta. W rozmowie urzędnicy przyznali, że budynek wymaga naprawy i malowania, ale stwierdzili, że dotąd nikt oficjalnie o to nie występował.

Spytaliśmy więc dyrektor placówki dlaczego nie zabiega o jej remont. Violetta Zwolak, szefowa Przedszkola nr 2, nie kryła zdziwienia….

– Oficjalne pismo w tej sprawie skierowane zostało do Wydziału Inwestycji i Remontów UM Lublin w grudniu 2018 roku, ale już wcześniej, bo od 2015 roku w każdym raporcie z przeglądu budynku jest wzmianka o złym stanie elewacji i konieczności jej malowania. Potrzebę remontu co roku uwzględniam również w danych do planu finansowego, a w latach 2017-18 wspólnie z ówczesną przewodniczącą rady rodziców podjęłyśmy działania, aby znaleźć sponsorów na wykonanie remontu elewacji, ale ostatecznie wszyscy potencjalni darczyńcy się wycofali – mówi dyrektor Zwolak. – Ostatnio skierowałam do urzędu kolejny wniosek do remont elewacji – dodaje pani dyrektor.

Jak się okazuje interpelację w sprawie remontu przedszkola w marcu 2019 r. składał również radny Stanisław Brzozowski (PiS). – Kiedy podzieliśmy się z urzędnikami naszymi ustaleniami wróciła im pamięć. – Faktycznie placówka starała się o remont ścian zewnętrznych, a w tym tygodniu wpłynął kolejny wniosek w tej sprawie – przyznaje Monika Głazik z biura prasowego ratusza. – Decyzja o umieszczeniu tego zadania w planie przyszłorocznych wydatków na remonty budynków oświatowych będzie dopiero przedmiotem analizy.

Rzeczywiście, stan wizualny elewacji budynku może pozostawiać wiele do życzenia, niemniej należy się liczyć z tym, że w obecnej sytuacji znacznej utraty dochodów przez samorząd wynikającej z epidemii, środki najpierw będą zabezpieczone na dokończenie prac będących już w trakcie realizacji oraz niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania placówek, a dopiero w dalszej kolejności na realizację innych zadań – zastrzega Głazik.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here