Przyjaźni edukacji

Świdnik to miasto przyjazne edukacji. Tak przynajmniej wynika z ogólnopolskiego rankingu samorządów, opracowanego przez Fundację Naukową Evidence Institute. Nasze miasto zajęło w nim wysokie drugie miejsce w kategorii gmin liczących 20-100 tys. mieszkańców.
Fundacja Naukowa Evidence Institute to instytucja, która za cel postawiła sobie wspieranie polityki edukacyjnej. Stara się to robić poprzez zbieranie danych, opracowywanie badań i analiz. W tym roku zespół badaczy fundacji przygotował „Ranking samorządów sprzyjających edukacji”. Oprócz rankingu ogólnopolskiego, w którym ujęto 2462 samorządy, badacze pokusili się o opracowanie dodatkowych zestawień, w których porównano ze sobą gminy podobnej wielkości. Jak tłumaczą autorzy badania, otoczenie społeczne, zasoby kulturowe oraz ekonomiczne szkół na wsi i w mieście bardzo się różnią. Z tego powodu porównania jakości edukacji między jednostkami samorządu mają sens jedynie między gminami podobnej wielkości.
W zestawieniu Evidence Institute nie zabrakło także Świdnika. W ogólnopolskim rankingu znalazł się na 117. miejscu. Zajął też wysoką, drugą pozycję w kategorii gmin liczących 20-100 tys. mieszkańców z ponadprzeciętnym bezrobociem i dochodami poniżej średniej. W tym ujęciu nasze miasto wyprzedziła tylko gmina Trzebownisko.
Zdaniem burmistrza, Waldemara Jaksona to spory sukces.
– „Jestem dumny, że nasze miasto zdobyło drugie miejsce w ogólnopolskim rankingu samorządów o stosunkowo niewielkich dochodach, w których edukacja jest na najwyższym poziomie (…)” – napisał burmistrz na swoim profilu na Facebooku. – Oceniano dostępność do przedszkoli, wyniki sprawdzianu szóstoklasistów, postępy robione przez uczniów gimnazjum. Cieszy, kiedy ktoś chłodnym okiem ocenia nasze osiągnięcia. Ocenia i docenia. Brawa dla dzieci i rodziców. Dziękuję też nauczycielom i dyrektorom. Zawsze można zrobić lepiej i więcej, dlatego podwijamy rękawy i pracujemy, żeby Świdnik był jeszcze lepszym miejscem do nauki i życia. (w)