Przyjdź na plac i oddaj hołd powstańcom

Od kilku lat pierwszy dzień sierpnia jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. O tej jakże ważnej dacie pamięta również Świdnik.


1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 rozpoczęło się w Warszawie zbrojne wystąpienie przeciwko niemieckim wojskom okupującym Warszawę. Politycznie zaś powstanie było wymierzone przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Osamotnieni i słabo uzbrojeni mieszkańcy Warszawy przez 63 dni prowadzili desperacką i nierówną walkę z przeważającą potęgą militarną wroga. W wyniku niszczycielskich nalotów i masakr urządzanych przez Niemców zginęło ok. 200 tys. osób i zniszczone zostało niemal całe miasto.
By upamiętnić bohaterów tamtych wydarzeń prezydent Lech Kaczyński w 2009 roku ustanowił 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. O tej dacie pamięta również Świdnik. 1 sierpnia burmistrz Waldemar Jakson i przewodniczący Stowarzyszenia Narodowy Świdnik, Arkadiusz Pszeniczka, zapraszają wszystkich mieszkańców miasta na uroczystości. Rozpoczną się one o godz. 17 na placu Konstytucji 3 maja. Jak co roku flagę z kotwicą Polski Walczącej przywiozą na pac motocykliści z Klubu Usarz oraz ułani ze Szwadronu Kawalerii im. 24 Pułku Ułanów. Flaga będzie wisieć na maszcie w centralnym punkcie miasta dokładnie tyle dni, ile trwało powstanie. (opr. w)