Przyjedzie światowej sławy klawesynistka

11 listopada o godz. 17.00 w KDK odbędzie się recital wybitnej klawesynistki prof. Elżbiety Stefańskiej z Krakowa, córki światowej sławy pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej – laureatki pierwszej nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 1949 roku.

Recital klawesynowy prof. Elżbiety Stefańskiej upamiętni list wysłany z Krakowa 11 listopada 1949 roku przez jej mamę (światowej sławy pianistkę Halinę Czerny-Stefańską) do dyrektora krasnostawskiego Społecznego Ogniska Muzycznego im. M. Karłowicza Ignacego Lipczyńskiego z podziękowaniem za gratulacje z okazji otrzymanej nagrody im. F. Chopina. Podczas recitalu planowane jest światowe prawykonanie zamówionego przez prof. Stefańską u Mariusza Dubaja, krasnostawskiego dyrygenta poloneza „Powitanie Ojczyzny”.

Elżbieta Stefańska – wybitna polska klawesynistka, córka laureatki pierwszej nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 1949 r. Haliny Czerny-Stefańskiej, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyła krakowską uczelnię muzyczną w klasie klawesynu Hansa Pischnera z Berlina. Swoje umiejętności gry na klawesynie doskonaliła na kursach mistrzowskich w Sienie i Weimarze m.in. pod kierunkiem Zuzanny Ruzickovej i Ruggiero Gerlina.

W latach 1981-1990 była w macierzystej uczelni kierownikiem Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych. Jest laureatką niezliczonych nagród np. Konkursu Muzyki Dawnej w Łodzi (1964) i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie (1965).

Koncertowała w wielu krajach Europy (w Anglii, Austrii, Bułgarii, Czechach, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Ukrainie, we Francji i Włoszech), Azji (w Iranie, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie) oraz w USA. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), tytułem profesora h.c. Akademii Muzycznej w Kijowie (2008) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2009). (k)