Przyjęliśmy formułę wspólnej pracy…

Wspólny Lublin i Sojusz Lewicy Demokratycznej nie założą swoich klubów w Radzie Miasta Lublin. Ugrupowania tworzące rządzący w radzie klub Krzysztofa Żuka wzmocniły się po niedawnych wyborach parlamentarnych i niektórzy zaczęli spekulować, że założą własne kluby.


W wyborach parlamentarnych mandat poselski wywalczyli radni Marta Wcisło i Michał Krawczyk, z Platformy Obywatelskiej. Niebawem mandat radnego za M. Wcisło obejmie Zbigniew Targoński (Wspólny Lublin), a za M. Krawczyka – Grzegorz Lubaś (SLD).

Niektórzy zaczęli się zastanawiać, czy wzmocnione ugrupowania założą w Radzie Miasta Lublin odrębne kluby. Tak się nie stanie. – Przyjęliśmy formułę wspólnej pracy, nie widzę powodu, aby od niej odchodzić. Wszyscy wspieramy prezydenta Krzysztofa Żuka. Zachowujemy tożsamość Wspólnego Lublina, ale razem pracujemy na rzecz miasta – mówi Marcin Nowak ze Wspólnego Lublina. Odrębnego klubu nie założy również Sojusz Lewicy Demokratycznej. – Byłoby to nierozsądne, gdyż współpraca w ramach klubu K. Żuka dobrze się układa – stwierdził związany z SLD radny Adam Osiński.

Niebawem poznamy nowego wiceprzewodniczącego rady. Do niedawna tę funkcję sprawowała Marta Wcisło, która w październikowych wyborach do Sejmu w okręgu numer 6 wywalczyła 15 062 głosy. Z kolei M. Krawczyk, który wywalczył w wyborach 8 408 głosów, był do niedawna przewodniczącym klubu radnych Krzysztofa Żuka. Nie wiadomo jeszcze, kto przejmie tę rolę.

Klub Krzysztofa Żuka ma obecnie w radzie miasta 17 członków, gdyż mandaty M. Krawczyka i M. Wcisło uległy już wygaszeniu, a nowi radni jeszcze formalnie ich nie objęli. Ze Wspólnym Lublinem związani są radni: Marcin Nowak, Jadwiga Mach, Elżbieta Dados, Magdalena Kamińska, Piotr Choduń i Monika Kwiatkowska. Z SLD kojarzeni są: Adam Osiński, Dariusz Sadowski i Stanisław Kieroński. Klub Krzysztofa Żuka tworzą również osoby związane z Platforma Obywatelską i Nowoczesną. Z kolei opozycyjny klub Prawa i Sprawiedliwości liczy 12 radnych.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here