Przymiarki do Hrubieszowskiej

Miasto chce dokończyć modernizację ulicy Hrubieszowskiej. Zamierza ubiegać się o dofinansowanie inwestycji z ministerstwa infrastruktury i budownictwa. Jeśli je dostanie, nowy asfalt zostanie położony jeszcze w tym roku.

Bieżący rok powinien zaowocować szeregiem kolejnych bardzo istotnych dla miasta inwestycji drogowych. W planach, jak już pisaliśmy, jest modernizacja ulicy Wojsławickiej wraz z budową nowego ronda na skrzyżowaniu z al. 3 Maja, przebudowa ul. Zielnej z budową ronda przy Obłońskiej, czy projekt techniczny na całą krajową „dwunastkę” w granicach Chełma. Urzędnicy szykują też wniosek o dofinansowanie remontu ul. Kolejowej. O tym czy realizacja tego zadania ma szansę rozpocząć się w tym roku, zdecydują termin i wyniki unijnego konkursu. Ale to nie koniec miejskich planów dotyczących modernizacji dróg. Magistrat chce pozyskać dofinansowanie na ulicę Hrubieszowską, która doczekała się częściowej wymiany nawierzchni kilka lat temu. Mająca status drogi wojewódzkiej Hrubieszowska zostałaby całkowicie wyremontowana.

– W ostatnich latach na ulicy Hrubieszowskiej przebudowaliśmy niemal wszystkie chodniki, powstała ścieżka rowerowa, nowe skrzyżowania, a na części ulicy została wymieniona także nawierzchnia – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Teraz pracami chcielibyśmy objąć odcinek od skrzyżowania z ul. Parkową w kierunku Hrubieszowa.
O pieniądze na dofinansowanie tej inwestycji Chełm zamierza ubiegać się w ramach tzw. rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa, z ministerstwa infrastruktury i budownictwa. Do tej pory miasto skutecznie pozyskiwało dofinansowania z tego źródła realizując m.in. remont wiaduktu, kilku rond i skrzyżowań, modernizację al. Armii Krajowej i innych.
Termin składania wniosków minie w marcu. Nie wiadomo jeszcze, ile może kosztować remont Hrubieszowskiej, ale należy przypuszczać, że będzie to kilkaset tysięcy złotych. Nad wnioskiem pracuje Zarząd Dróg Miejskich. Ewentualne dofinansowanie może wynieść maksymalnie 50 procent wszystkich kosztów. (ptr)