Przynieść ulgę w cierpieniu

11 lutego, w dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszej Marii Panny z Lourdes, obchodzony jest w Kościele powszechnym Światowy Dzień Chorego.


Niewątpliwie ważną rolę w uwrażliwianiu wiernych z całego świata na potrzeby ludzi chorych i cierpiących oraz samotnych i wykluczonych spełniają coroczne orędzia papieskie, pisane z okazji Dnia Chorego.

Tegoroczne orędzie papieża Franciszka zatytułowane zostało: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8) Są to słowa wypowiedziane przez Jezusa, gdy wysłał apostołów do szerzenia Ewangelii, aby Jego Królestwo było propagowane przez gesty bezinteresownej miłości. Życie jest darem od Boga, jak napomina św. Paweł: „Cóż masz, czego byś nie otrzymał?” (1 Kor 4,7).

Papież Franciszek podkreśla w swoim orędziu, iż w obliczu kultury odrzucenia i obojętności dar życia powinien być uznany za paradygmat. Darowanie nie utożsamia się z czynnością dawania, ponieważ może być ono tak nazwane tylko, jeśli daje się siebie samego. Nie może być ono zredukowane do przekazania jakiejś własności czy przedmiotu – pisze w tegorocznym orędziu papież. Każdy człowiek jest biedny, potrzebujący i ubogi. Już, gdy się rodzimy, potrzebujemy opieki naszych rodziców.

Działanie wolontariuszy w sektorze społeczno- medycznym związane jest z duchowością miłosiernego Samarytanina. Wolontariusz jest bezinteresownym przyjacielem, któremu można powierzyć myśli i emocje.

Poprzez słuchanie tworzy on warunki, w których chory nie jest już biernym obiektem opieki, ale staje się aktywnym podmiotem i bohaterem wzajemnych relacji, zdolnym do odzyskania nadziei i lepiej przygotowanym do zaakceptowania leczenia. Uważni na potrzeby jedni drugich, powinniśmy wiedzieć, jak z hojnym sercem dawać i cieszyć się z bezinteresownej służby.

Lubelskie spotkania z chorymi

W archidiecezji lubelskiej centralne obchody XXVII Światowego Dnia Chorego odbędą się w poniedziałek 11 lutego w archikatedrze lubelskiej. O godz. 10 będzie miało miejsce modlitewne czuwanie, zakończone indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik.

W jej trakcie zostanie udzielony tak, jak w innych kościołach tego wyjątkowego dnia, sakrament namaszczenia chorych. Jak co roku w sposób szczególny do udziału w spotkaniu zaproszone są wszystkie osoby chore i cierpiące, a także ich rodziny, wolontariusze oraz pracownicy służby zdrowia, hospicjów, domów opieki i wszystkich miejsc niosącym pomoc chorym i cierpiącym.

Jednym ze stałych punktów obchodów Dnia Chorego w Lublinie jest też spotkanie w kościele pw. św. Judy Tadeusza przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym przy ul. Abramowickiej w Lublinie. Miejscu temu w sposób szczególny patronuje Matka Boża z Lourdes. Uroczystej Eucharystii o godz. 11.00, w dniu 11 lutego 2019 roku będzie przewodniczył ks. dr Krzysztof Gałan, dyr. Wydziału Nauki Chrześcijańskiej Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

W światowy Dzień Chorego biskupi i kapłani często odwiedzają szpitale i domy opieki z miłosierną troską pochylając się nad chorymi i niepełnosprawnymi. Obchodom Światowego Dnia Chorego towarzyszą także zbiórki na leczenie i rehabilitację osób po operacjach, czy wypadkach. Caritas Archidiecezji Lubelskiej tradycyjnie patronuje spotkaniu z chorymi dziećmi, ich rodzicami i pracownikami służby zdrowia w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie przy ul. prof. Antoniego Gębali. Uroczystej mszy św. 6 lutego 2019 roku przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

– Ewangelia opowiada zdarzenie, kiedy kobieta od wielu la cierpiąca na krwotok dotknęła szaty Jezusa i została uleczona. Jezus, zwracając się do niej, powiedział: „Twoja wiara cię uzdrowiła”. To wskazówka dla nas, byśmy szczególnie w chwilach trudnych przychodzili do Miłosiernego Ojca – mówił bp Cisło. Tradycyjnie już mali pacjenci zostali obdarowani okolicznościowymi prezentami od Caritas i szczypiornistek MKS Perła Lublin. Były to słodycze, malowanki i płyty do słuchania. Podczas mszy św. biskup poświęcił także nowe szaty liturgiczne, ofiarowane do szpitalnej kaplicy przez jednego z profesorów.

Elżbieta Kasprzycka

Centralne obchody Światowego Dnia Chorego odbędą się w tym roku w Kalkucie w Indiach, a patronować im będzie św. Matka Teresa z Kalkuty, która przez całe życie była hojną szafarką Bożego miłosierdzia, gotową do służenia wszystkim przez przyjmowanie i obronę ludzkiego życia, tego nienarodzonego oraz tego chorego, opuszczonego czy w ogóle odrzuconego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here