Przypominali dekalog kierowcy

25 lipca, w dzień patrona kierowców – świętego Krzysztofa, na drogach powiatu świdnickiego można było spotkać nietypowy patrol. Mundurowym z drogówki towarzyszył policyjny kapelan, a wszystko po to, by przypominać kierowcom o zasadach bezpiecznej jazdy.

Mundurowi przypominali kierowcom, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także kultura jazdy i szacunek dla innych użytkowników drogi.

– Apelujemy o kulturę na drodze, ostrożną i rozważną jazdę na co dzień, a także o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Każdy kierowca powinien mieć świadomość, jak wielką odpowiedzialność ponosi za życie i zdrowie pasażerów swojego pojazdu, ale także za innych uczestników ruchu drogowego. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, roztargnienia czy sięgnięcia po telefon, aby doszło do nieszczęśliwego wypadku – mówi asp. Elwira Domaradzka, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Poza rozmowami z kierowcami mundurowi wręczali również ulotki przygotowane przez KWP w Lublinie, zawierające punkty, które powinny być bezwzględnie przestrzegane przez każdego użytkownika drogi. Oto one: „1. Bądź trzeźwy; 2. Przestrzegaj dopuszczalnej prędkości; 3. Pamiętaj o zasadach pierwszeństwa; 4. Zapinaj pasy bezpieczeństwa – przypominaj o tym pasażerom; 5. Bądź uprzejmy i kulturalny; 6. Pamiętaj o innych uczestnikach drogi; 7. Zwróć szczególną uwagę na dzieci i osoby starsze; 8. Przestrzegaj i stosuj się do znaków drogowych; 9. Bądź wypoczęty i skupiony; 10. Nie zabijaj”. Towarzyszący policjantom kapelan świdnickich policjantów, ks. Wojciech Iwanicki, wręczał kierowcom obrazki z wizerunkiem św. Krzysztofa i modlitwą.

Policjanci przypominają, że w ubiegłym roku na drogach Lubelszczyzny doszło do 1239 wypadków drogowych, w których aż 157 osób zginęło, a 1429 zostało rannych. Kierujący będący pod wpływem alkoholu spowodowali 112 wypadków drogowych. Zatrzymano także 3884 kierujących pod wpływem alkoholu.

(w)