Przyroda da się lubić

Dzień Geografa na UMCS

21 kwietnia Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej wraz z Wydziałem Artystycznym UMCS zorganizował jubileuszowe, 10. obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi oraz Ogólnopolskiego Dnia Geografa. W wydarzeniu, oprócz studentów brały udział także dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów całej Lubelszczyzny.


– Ideą tego dnia jest promowanie postawy proekologicznej poprzez podkreślenie, faktu, że żyjemy na naszej wspólnej planecie, za którą jesteśmy współodpowiedzialni – mówi dr Kamila Łucjan, koordynatorka Dnia Geografa na UMCS.
W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło ponad tysiąc uczniów. – Mamy nadzieję, że to nasi potencjalni kandydaci na studia – dodaje dr Łucjan.
Przyszli studenci mogli tego dnia wybierać pomiędzy zajęciami z origami, układaniem map – puzzli, artystycznymi spotkaniami z przyrodą, grami planszowym i innymi atrakcjami. – Chcemy przekazać uczestnikom naszą wiedzę i doświadczenie. Myślę że przynajmniej część z nich pozytywnie zapamięta nasz wydział. Staramy się, żeby był on przyjazny i otwarty. – podkreśla dr hab. Sławomir Terpiłowski, dziekan Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.
Obecnie na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej studiuje 1200 studentów. Największym zainteresowaniem cieszą się: gospodarka przestrzenna, geoinformatyka oraz turystyka i rekreacja. W tym roku akademickim w planach są również elitarne studia dla w języku angielskim– Tourist Management (30 miejsc).
– Zawsze interesowałem się przyrodą i środowiskiem naturalnym, stąd wybór kierunku. Swoją specjalizację robię w Zakładzie Meteorologii i Klimatologii. Bardzo ceniłem sobie praktyki na lotnisku w Świdniku, gdzie w przyszłości chciałbym pracować – mówi Piotr Burda, student IV roku Geografii. W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi na UMCS pojawiło się także kilku gości specjalnych m.in. podróżnik Jędrzej Majka, z prelekcją pt. „Madagaskar-wśród lemurów i baobabów” czy Michał Osólski z Greenpeace Polska z wykładem o Puszczy Białowieskiej. O polskich lasach i przyrodzie opowiadali dzieciom pracownicy Poleskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Chełm. – Warto wiedzieć, że w Polsce lasy zajmują prawie 30 procent powierzchni – podkreślał Mateusz Kliszcz z Nadleśnictwa Chełm. Ciekawskie dzieci chętnie zaglądały na stanowisko leśników pytając o zwierzęta i biorąc udział w licznych konkursach dotyczących przyrody. Mogły nauczyć się rozpoznawać gatunki roślin, ptaków czy spróbować swoich sił w znakowaniu drzew. Ania, Kinga i Martyna z klasy III C z Lubartowa mówią zgodnie, że lubią przyrodę, ale na pytanie, czy chodzą do lasu z rodzicami, kręcą przecząco głowami. – Ja chodzę z babcią – mówi Ania. – Dzieci chętnie się uczą ale ja też zauważam, że rodzice mają mało czasu, żeby spędzać wspólnie czas na wycieczkach. Chętniej chodzą do supermarketu niż do lasu. Czasem zadaję dzieciom taką pracę domową, żeby namówiły rodziców na wspólne wyjście w plener – mówi Bożena Antoniuk-Gados, nauczycielka z SP nr 1 w Lubartowie. (EM.K.)