Przyszła olimpijka ze stypendium

Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał sportowe stypendia dla najlepszych zawodników i zawodniczek z województwa lubelskiego. Wśród wyróżnionych znalazła się utalentowana zapaśniczka Cementu Gryf Chełm, Wiktoria Kamela.


Wiktoria Kamela ma 16 lat i jest wielką nadzieją chełmskich zapasów. Na swoim koncie ma dwa tytuły mistrzyni Polski w kategorii kadetek oraz udział w mistrzostwach Europy. Swoją historię z zapasami zaczęła w wieku 10 lat. Jak sama mówi, ten sport daje jej wiele możliwości. Poznaje nowych znajomych oraz zwiedza wiele nowych miejsc w kraju i poza granicami Polski. Jak mówi Mieczysław Czwaliński, wiceprezes Cementu Gryf Chełm, Wiktoria ma olbrzymie szanse spełnić swoje marzenia, zdobywać medale mistrzostw Europy i świata, i z powodzeniem wziąć udział w igrzyskach olimpijskich.

Wiktoria na wręczenie stypendium w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego pojechała ze swoim klubowym trenerem, Dariuszem Kucharskim. Wzięła udział w specjalnej wideokonferencji, dotyczącej przyznanych stypendiów przez Marszałka Jarosława Stawiarskiego. – Cieszę się, że mamy kolejną grupę stypendystów. Inwestycja w sport to bardzo dobry kierunek pod względem rozwoju młodzieży, ich zainteresowań, ale także promocji województwa – podkreślał Marszałek podczas wideokonferencji.

Oprócz Wiktorii Kameli i jej szkoleniowca udział w konferencji wzięli ciężarowiec z Agrosu Zamość, Szymon Trytek oraz jego trener Andrzej Gaweł. Głównym kryterium, które należało spełnić, aby ubiegać się o stypendium sportowe to zdobycie miejsca medalowego w igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy lub mistrzostwach Polski w kategoriach wiekowych sportu młodzieżowego – młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych (kadetów) oraz seniorów do 27 lat.

Stypendia otrzymało 96 zawodników za osiągnięcia seniorskie, 53 za osiągnięcia w kategorii młodzieżowiec, 73 za osiągnięcia w kategorii wiekowej juniora oraz 64 juniorów młodszych (kadetów), reprezentujących 23 sporty olimpijskie i paraolimpijskie: badminton, biegi narciarskie, boks, golf, karate WKF, kolarstwo szosowe, bmx i tandemowe, koszykówka, lekka atletyka, łucznictwo, piłka nożna, piłka ręczna, pływanie, podnoszenie ciężarów, siatkówka, siatkówka plażowa, taekwondo olimpijskie, tenis stołowy, tenis ziemny, wspinaczka sportowa – trójbój olimpijski oraz zapasy.

Ale nie tylko Wiktoria Kamela z grona chełmskich sportowców dostała stypendium marszałka. Otrzymał je również Mikołaj Miszczuk z UKS Tempo Chełm, mistrz Polski seniorów i młodzieżowy wicemistrz Europy w siatkówce plażowej. Ponadto finansowe wsparcie dostało jeszcze 19 innych zawodników i zawodniczek z Cementu Gryf Chełm oraz dwie zapaśniczki z UKS Olimpijczyk Chełm i pięcioro lekkoatletów Agrosu Chełm.

Najwięcej stypendiów uzyskał Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin – 61, w drugiej kolejności – Spartan Lublin (38) i Cement Gryf (20). Wśród nagrodzonych znalazła się też Julia Szeremeta, była zawodniczka MKS II LO, odnosząca sukcesy w boksie, a obecnie trenująca w klubie Paco Lublin. (d)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here