Przyszłość to wodór

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez KPMG pokazują, że samochody z napędem wodorowym czeka świetlana przyszłość. Ponad połowa polskiej kadry zarządzającej uważa, że takie pojazdy są obecnie trendem numer jeden w branży motoryzacyjnej.

Rynek flotowy systematycznie odwraca się od silników z napędem diesla. Dane RAC Business – brytyjskiej firmy zajmującej się między innymi obsługą flot – pokazują, że ponad 60 proc. dużych przedsiębiorstw planuje wycofać ze swojego parku modele samochodów zasilane olejem napędowym. Równocześnie rośnie zainteresowanie napędami alternatywnymi.

Napędy alternatywne dla biznesu

Przedsiębiorstwa wciąż podchodzą do samochodów elektrycznych z dużą rezerwą. Czterech na dziesięciu przedstawicieli dużych firm podkreśla, że w obecnym czasie nie widzą możliwości wykorzystania aut na baterie w swoim biznesie, a 25 proc. zapytanych stwierdziło, że takie pojazdy mają zbyt mały tonaż i nie mogą przewozić odpowiednio ciężkich ładunków – czytamy w raporcie RAC Business. Wyniki tegorocznej edycji badań przeprowadzonych przez KPMG pokazują, że 52 proc. kadry zarządzającej wskazuje rozwój pojazdów elektrycznych napędzanych energią generowaną przez ogniwa paliwowe jako najważniejszy trend w branży motoryzacyjnej. Zdaniem respondentów – czytamy w raporcie KPMG – najmniej istotnym kierunkiem, którym zajmuje się przemysł motoryzacyjny, jest zmniejszenie pojemności i optymalizacja silników spalinowych – tylko 31 proc. ankietowanych uznało te trendy za istotne.
Tankowanie osobowych samochodów na ogniwa paliwowe trwa około 3 minut, dzięki czemu auta te mogą być tak samo funkcjonalne jak konwencjonalne samochody spalinowe. Wymaga to jednak dalszych inwestycji w stacje tankowania wodoru, które są obecnie prowadzone przez firmy paliwowe i producentów gazów przemysłowych, często we współpracy z władzami publicznymi i producentami samochodów na ogniwa paliwowe. Ogromnym atutem aut elektrycznych zasilanych wodorem jest też brak emisji dwutlenku węgla czy jakichkolwiek szkodliwych substancji – pozostawiają za sobą jedynie parę wodną. Wodór można wytwarzać na wiele sposobów, także z wykorzystaniem energii odnawialnej oraz odpadów – zarówno w zakładach o skali przemysłowej jak i w przydomowych instalacjach.