Przytkały się

Woda spływająca po ostatnich obfitych opadach deszczu niosła ze sobą mnóstwo piachu i nieczystości zatykając burzowe studzienki

Mieszkańcy Świdnika zwracają uwagę, że część studzienek odprowadzających wodę deszczową została ostatnio zapchana przez piach i liście. Tak jest m.in. w okolicach ul. Niepodległości. O ich udrożnienie i regularne sprawdzanie zwraca się do władz miasta radny Marcin Magier.


– Mieszkańcy poinformowali mnie, iż część zlokalizowanych na terenie miasta studzienek burzowych została zapchana przez liście, pozostałości po koszeniu traw oraz inne nieczystości – sytuacja taka może spowodować zmniejszenie przepustowości odpływu wody, a w efekcie może dochodzić do powstawania rozległych kałuż, a nawet do miejscowych podtopień – mówi radny Marcin Magier (klub radnych burmistrza).

Zdaniem radnego potrzebne jest pilne udrożnienie systemu kanalizacji burzowej i cykliczne sprawdzanie stanu kratek wlotowych.

– Mając na uwadze występowanie ostatnio obfitych opadów oraz nadchodzącą jesień, kiedy ilość opadów gwałtownie wzrasta, zwracam się z wnioskiem o przeprowadzenie prac udrażniających system kanalizacji burzowej na terenie całego miasta oraz regularne sprawdzanie czystości klatek wlotowych – pisze radny w interpelacji do burmistrza.

Urząd miasta wyjaśnia, że udrażnianiem kanalizacji burzowej zajmuje się spółka Pegimek, która na bieżąco monitoruje stan poszczególnych studzienek i w razie potrzeby przeprowadza stosowne prace. Ma do tego specjalistyczny sprzęt, w tym również kamery, które pozwalają zajrzeć do kanalizacji.

W tym roku, choć nie brakowało ulewnych deszczów, Świdnik na szczęście nie musiał zmagać się z podtopieniami. Władze miasta podkreślają, że to zasługa zakończonej w tym roku wielomilionowej inwestycji.

– Widać, że kolektor wód deszczowych był potrzebny. Oczywiście są miejsca, gdzie zbiera się woda, ale jest dużo lepiej niż poprzednio. Jak dotąd nawet po obfitych opadach nie zmagaliśmy się z problemem podtopień, jak to miało miejsce wcześniej – komentuje Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here