Przywrócona do pracy i od razu… dyrektor

Mariola Szynal będzie pełnić obowiązki dyrektora II LO. Co istotne niedawno Sąd przywrócił ją do pracy, po tym, jak dwa lata temu zawieszona dyrektor szkoły, Marta Klasura, wręczyła jej wypowiedzenie…

Pełniąca obowiązki dyrektora II LO w Chełmie Katarzyna Krzysteczko-Wróbel na stanowisku pozostanie tylko do końca sierpnia br. Jak mówi Augustyn Okoński, dyrektor Wydziału Oświaty, nie wyraziła ona zgody, by dalej kierować szkołą. Mało tego, żaden z nauczycieli z grona pedagogicznego II LO, z którymi rozmawiali urzędnicy, nie chciał pełnić obowiązków dyrektora placówki.

Przypomnijmy, wybrana w konkursie przed trzema laty dyrektor Marta Klasura została zawieszona przez prezydent Agatę Fisz. Klasura ma problemy, bo kilka miesięcy temu została ukarana przez rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli przy wojewodzie lubelskim. Chodziło o to, że nie zapewniła indywidualnego nauczania dla chorego ucznia. Klasura odwołała się do rzecznika przy ministrze edukacji narodowej, ale wyroku nie ma do dziś.

Do czasu zakończenia jej sprawy obowiązki dyrektora II LO będzie pełnić Mariola Szynal. Co ciekawe, dwa lata temu Klasura dała jej wypowiedzenie, choć urzędnicy przekonywali ją, że w ten sposób narazi miasto na koszty, bo Szynal chroniły związki zawodowe i w przypadku odwołania się do Sądu, wygraną miała w kieszeni. Klasura nie posłuchała ich i postawiła na swoim. Mariola Szynal poszła do Sądu, a ten, zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji, przywrócił ją do pracy i nakazał wypłatę odszkodowania.

– Zdecydowaliśmy się powierzyć obowiązki dyrektora II LO pani Szynal, ze względu na jej doświadczenie, jakie posiada pracując na tym stanowisku – mówi Augustyn Okoński. – Wcześniej kierowała Gimnazjum Publicznym nr 2. Z drugiej strony, po tym jak Sąd przywrócił ją do pracy, z arkusza organizacyjnego na nowy rok szkolny wynika, że nie ma dla niej całego etatu przy tablicy, a zaledwie sześć godzin. W związku z tym uznaliśmy, że etat uzupełni w charakterze p.o. dyrektora. Pani Szynal wyraziła zgodę. Nie wiem, czy znaleźlibyśmy chętnego, po tym, jak wielu nauczycieli, którym proponowaliśmy prowadzenie szkoły, powiedziało nie – dodaje dyrektor Okoński.

Jak ustaliliśmy, powołanie Szynal na p.o. dyrektora bardzo szybko spotkało się z niezadowoleniem ze strony zawieszonej Marty Klasury. (s)