Psi nos niezawodny

W autokarze z Gdyni znaleziono amfetaminę, extasy, kokainę oraz MDMA. Narkotyki wywąchała Idea, pies służbowy pograniczników, niezawodny w tropieniu substancji psychoaktywnych.

(13 lutego) Sytuacja miała miejsce na terenie drogowego przejścia granicznego w Dorohusku. Do szczegółowej kontroli funkcjonariusze straży granicznej wytypowali autokar międzynarodowej relacji Gdynia – Charków.

– Autokar miał zostać sprawdzony pod kątem ujawnienia substancji narkotycznych – wyjaśnia por. SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Do autokaru wszedł funkcjonariusz z psem służbowym, Ideą, szkolonym do tropienia ukrytych narkotyków. Pies niemal od razu oznaczył w luku bagażowym jedną z toreb. – Jak się okazało, bagaż ten nie miał właściciela i miał być przewieziony przez granicę „za symboliczną opłatę”.

Podczas przeszukania torby podróżnej funkcjonariusze ujawnili w jej wnętrzu substancje narkotyczne w postaci: 1827 tabletek extasy o wadze 880 g, ponad 40 g kokainy, 100 g MDMA oraz blisko 250 g amfetaminy. Wartość ujawnionych narkotyków oszacowano wstępnie na kwotę około 70 tysięcy złotych. W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze. Obecnie trwa ustalanie właściciela bagażu – mówi por. Sienicki.

To nie pierwsza udana akcja Idei. Suczka służy w Placówce SG w Dorohusku już od wielu lat, a na swoim koncie ma niejedno ujawnienie towaru. – Jej największym „trafieniem” było ujawnienie w 2013 roku transportu 175 kg haszyszu o wartości ponad 7 milionów złotych – dodaje rzecznik NOSG. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here