Pszczółka ratuje… pszczoły

Specjalny hotel dla pszczół

Bee smart – ratujmy pszczoły, to nazwa akcji społecznej, którą rozpoczęła lubelska Fabryka Cukierków Pszczółka. Jej celem jest ochrona pszczół dziko żyjących. Działania proekologiczne będą miały zasięg ogólnopolski. Partnerami akcji zostali: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, firma Panek, zajmująca się wypożyczaniem samochodów oraz spółdzielnia pszczelarska Apis.


– Naszym celem jest kształtowanie proekologicznych postaw oraz inspirowanie lokalnych społeczności do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół dziko żyjących. Chcemy w ten sposób wzmacniać świadomość społeczną, zwracając uwagę na istotną rolę pszczół w ekosystemie – mówi Robert Rudnicki, prezes zarządu Fabryki Cukierków Pszczółka. Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju. Zdaniem szefa resortu, ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego inicjatywa ta podkreśla znaczenie owadów zapylających w ekosystemie. Akcja będzie także dobrą okazją do przedstawienia aktualnej sytuacji polskiego pszczelarstwa.

– Czy możliwy jest świat bez pszczół? Nie, gdyż pszczoły zapylają ok. 80 proc. roślin. Tylko w samej Europie istnieje aż 4000 odmian warzyw i owoców, bo zapylają je pszczoły – podkreśla dr hab. Aneta Strachecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

FC Pszczółka objęła ochroną pszczoły dziko żyjące – murarki ogrodowe, fundując m.in specjalne hotele dla pszczół. Wypełnione rurkami trzcinowymi, zapewnią schronienie tym owadom. W ramach pierwszego etapu współpracy domki zostały ustawione na terenach zielonych pięciu szkół podstawowych i liceów w Lublinie.

W drugim etapie akcja objęła województwo lubelskie. Hotele dla pszczół pojawiły się w siedmiu szkołach, m.in. w Kraśniku, Puławach, Werbkowicach. Pszczele hotele znajdują się także na terenie fabryki cukierków w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie, gdzie pracownicy opiekują się tymi pszczelimi domkami.

Umowa przewiduje szereg wspólnych działań, jak m.in. prowadzenie badań i współorganizowanie wystaw i stoisk podczas konferencji naukowych i popularyzatorskich, współpracę naukową i biznesową pomiędzy Pszczółką i uniwersytetem, a także – wzorem lat ubiegłych – budowę i propagowanie specjalnych hoteli dla pszczół. Pierwszy z takich hoteli został już postawiony w Warszawie, w siedzibie klubu Polskiej Rady Biznesu.

Pszczoły dziko żyjące to gatunki, które zazwyczaj prowadzą samotny tryb życia. Mają zredukowane żądło i są łagodne, dlatego nie stanowią zagrożenia dla osób, przebywających w pobliżu ich siedlisk.

Pszczoły dziko żyjące nie produkują miodu, jednak często są bardziej wydajne w zapylaniu niż pszczoły miodne. BS

Anna Korcz i Włodzimierz Ziętarski, ambasadorowie akcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here