Pucharowe boje Chełmianki

Radość zawodników Chełmianki po zwycięskim finale na Arenie Lublin z Motorem w czerwcu 2016 roku

Wszystko wskazuje na to, że w drugiej połowie zostaną dokończone rozgrywki piłkarskiego Pucharu Polski na szczeblu okręgowym i Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Przypomnijmy, że wojewódzkiego Pucharu bronią piłkarze Chełmianki Chełm, klubu, który w tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia powstania. Chełmianka ma na swoim koncie aż cztery triumfy na szczeblu LZPN.

W ostatnich latach Chełmianka Chełm w rozgrywkach Pucharu Polski odniosła szereg znaczących sukcesów. Aż czterokrotnie w ciągu pięciu lat sięgała po Puchar na szczeblu Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. W obecnym sezonie dotarła aż do 1/16 finału PP.

Po reaktywacji Chełmskiego Klubu Sportowego w 1999 roku w sezonie 2000/2001 Chełmianka w Pucharze Polski dotarła do półfinału wojewódzkich rozgrywek, przegrywając walkę o finał z Orlętami Łuków 1:4. Rok później 8 maja 2002 r. w Chełmie odbył się finał okręgowy pomiędzy grającą wówczas w IV lidze Chełmianką, a Granicą Dorohusk, bezapelacyjnym liderem klasy okręgowej. Granica wygrała 2:1. W kolejnym roku Chełmianka do rywalizacji przystąpiła w ćwierćfinale okręgowego PP i od razu pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 4:1, w półfinale zremisowała ze Startem Krasnystaw 2:2, ale w karnych była lepsza i awansowała do finału. W meczu o Puchar ChOZPN na stadionie we Włodawie, miejscowa Włodawianka pokonała Chełmiankę 1:0.

W sezonie 2003/2004 piłkarze Chełmianki zrewanżowali się w finale Włodawiance, wygrywając z nią w Wierzbicy 2:1. Wcześniej rozbili Unię Białopole 9:3 i Start Krasnystaw aż 6:0. W półfinale wojewódzkim zmierzyli się ze Stalą Kraśnik, późniejszym zwycięzcą, rozgrywając dwumecz. W Kraśniku Stal wygrała aż 5:0, a w Chełmie lepsi byli gospodarze, zwyciężając 2:0. Do awansu zabrakło jednak czterech goli.

W następnym sezonie na etapie okręgowym Chełmianka znów zmierzyła się z Unią Białopole ogrywając ją na jej boisku 3:2. Gole strzelili wówczas Arkadiusz Słomka, Grzegorz Łobaczuk i Adam Mazurek z karnego. W półfinale zwyciężyła Spartę Rejowiec Fabryczny 2:1, a w finale po zaciętym meczu pokonała Start Krasnystaw 3:2. W półfinałowym dwumeczu na szczeblu LZPN okazała się słabsza od późniejszego triumfatora, Hetmana Zamość, przegrywając 0:3 w Chełmie i 2:7 w Zamościu. Oba gole zdobył Andrzej Krawiec.

W sezonie 2005/2006 Chełmianka znów okazała się najlepsza w okręgu, ogrywając 1:0 Start Krasnystaw, 5:0 Agros Suchawa i w finale 1:0 Włodawiankę po golu Tomasza Sąsiadka. O wojewódzki finał chełmianie walczyli z Motorem Lublin, przegrywając 0:1, tracąc gola w 89 min. Sezon 2006/2007 w Pucharze Polski dla Chełmianki był bardzo nieudany. Chełmska drużyna odpadła z rywalizacji już w ćwierćfinale okręgowym, przegrywając w Rejowcu Fabrycznym ze Spartą 1:2.

W kolejnym sezonie Chełmianka wyciągnęła wnioski i sięgnęła po trofeum na szczeblu okręgu. Najpierw wygrała z Bratem Cukrownik Siennica Nadolna 3:2, a gole zdobyli: Krzysztof Fajman, Sławomir Tatysiak i samobójczą Tymicki. W półfinale pokonała Pławanice Kamień 6:1 po golach: Dawida Wieczorka, Sławomira Leśnickiego, Kamila Droba, Krzysztofa Fajmana, Radosława Leonowicza i samobójczym Szpaka. W finale w Wierzbicy Chełmianka zrewanżowała się Sparcie wygrywając po bramce Somika 1:0.

W półfinale wojewódzkim chełmski zespół otrzymał wolny los. W finale zagrał z Górnikiem Łęczna. Na stadionie w Chełmie faworyzowani górnicy wygrali aż 6:2, a bramki dla gospodarzy zdobyli wówczas Damian Flis i Sławomir Leśnicki. Mimo porażki Chełmianka zagrała na szczeblu centralnym PP w rundzie przedwstępnej. Na swoim stadionie gościła KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, przegrywając 2:3. Gole zdobyli wtedy Arkadiusz Słomka i Dawid Wieczorek.

W następnym sezonie Chełmianka w okręgu najpierw wygrała ze Spartą Rejowiec Fabryczny 1:0 po golu Sławomira Tatysiaka, następnie rozgromiła Pławanice Kamień 7:0 po bramkach: Łukasza Postoja, Alana Brykalskiego, Dawida Wieczorka, Sebastiana Koguta, Krzysztofa Fajmana, Sławomira Tatysiaka z karnego i Łukasza Dyczko też z karnego. W finale uległa jednak Startowi Krasnystaw. W regulaminowym czasie i po dogrywce był remis 0:0, w karnych Start wygrał 3:0. W sezonie 2009/2010, w którym to Chełmianka walczyła o awans do III ligi, w rozgrywkach pucharowych na szczeblu ChOZPN w ćwierćfinale zmierzyła się ze Startem Krasnystaw i uległa mu 2:3.

W następnej edycji Chełmianka znów sięgnęła po Puchar w okręgu. W 1/4 finału rozgromiła w Izbicy Ruch 11:2, a gole zdobyli: Sylwester Zdunek 3, Łukasz Gromba 2, Łukasz Drzewicki 2, Kamil Drob, Arkadiusz Słomka, Dawid Wieczorek, Sławomir Tatysiak po jednym. W półfinale wygrała z Bratem Cukrownik Siennica Nadolna 3:0, a wszystkie gole zdobył Zdunek. W finale doszło do meczu pierwszego zespołu Chełmianki z rezerwami. Wygrała pierwsza drużyna 2:1, a bramki zdobyli: Dawid Wieczorek i Sławomir Tatysiak dla zwycięzców oraz Łukasz Dyczko dla pokonanych. Do półfinału wojewódzkiego Pucharu z Avią Świdnik nie doszło, ponieważ policja nie wydała pozytywnej opinii.

W sezonie 2011/2012 pucharową batalię Chełmianka rozpoczęła od meczu z Unią Białopole, wygrywając 4:1, a bramki strzelili: Kazimierz Bala, Łukasz Dyczko, Jarosław Wyroślak i Sławomir Tatysiak. W półfinale po dwóch golach Wyroślaka Chełmianka pokonała Spartę II Rejowiec Fabryczny 2:1, a w finale we Włodawie zwyciężyła Włodawiankę dopiero w rzutach karnych 4:5. Po 120 minutach był remis 1:1, gola dla gości strzelił Daniel Krakiewicz. W półfinale wojewódzkim Chełmianka przegrała na wyjeździe z Orlętami Radzyń Podlaski 2:3, a gole zdobyli Kamil Drob i Jarosław Wyroślak.

W sezonie 2012/2013 w okręgowym Pucharze Chełmianka miała sporo szczęścia. Najpierw w ćwierćfinale pokonała Kłosa Gmina Chełm w rzutach karnych 7:6. Mecz zakończył się bez bramek. W półfinale drużyna z Chełma zwyciężyła Spartę Rejowiec Fabryczny 2:1, a gole zdobyli Sergio Batata i Piotr Wójcik. W finale dwa gole Marcina Gregorowicza dały jej zwycięstwo nad Victorią Żmudź 2:1. W półfinale LZPN Chełmianka po bardzo dobrym meczu pokonała Avię Świdnik 3:1, a bramki strzelili: Tomasz Borys, Oskar Wróbel i Damian Rusiecki. W finale w Zamościu uległa AMSPN Hetman Zamość 2:4, a gole zdobyli Damian Rusiecki i Piotr Wójcik z karnych. W kolejnym sezonie Chełmianka rozpoczęła rywalizację od meczu z Hutnikiem w Rudzie-Hucie, wygrywając pewnie 4:1. Na listę strzelców wpisali się: dwa razy Paweł Fornal, Daniel Krakiewicz i Marcin Fiedeń. W półfinale nieoczekiwanie uległa Startowi Krasnystaw 1:2. Honorowe trafienie zaliczył Oskar Wróbel.

W sezonie 2014/2015 Chełmianka najpierw zagrała ze Startem w Krasnymstawie i wzięła rewanż za porażkę z poprzedniej edycji, gromiąc gospodarzy 4:0. Gole zdobyli: Łukasz Młynarski, Michał Walaszek, Damian Rusiecki i Rafał Kycko. W półfinale wygrała z Victorią Żmudź 3:2 w rzutach karnych. W regulaminowym czasie był remis 1:1, a gola zdobył Kordian Sołtysiuk, dogrywka też nie przyniosła rozstrzygnięcia. W finale okręgowym Chełmianka pokonała Hetmana Żółkiewka 2:0, a bramki strzelili Mateusz Olszak i Paweł Fornal.

W półfinale wojewódzkim zespół z Chełma rozgromił w Werbkowicach tamtejszy Kryształ 5:1. Na listę strzelców wpisali się: Łukasz Młynarski dwukrotnie, Michał Kobiałka, Mateusz Olszak i Damian Wacewicz (karny). W finale na Arenie Lublin Chełmianka po bramce Przemysława Kwiatkowskiego w 38 min. pokonała Motor 1:0. W 90 min. gospodarze nie wykorzystali rzutu karnego, Kamil Stachyra trafił w poprzeczkę. Na szczeblu centralnym Chełmianka odpadła w rundzie wstępnej, przegrywając u siebie 0:1 z Siarką Tarnobrzeg.

W kolejnym roku chełmski zespół znów okazał się najlepszy w okręgu i województwie. Na szczeblu ChOZPN pokonał Brata Cukrownik Siennica Nadolna 2:1. Gole zdobyli Oleksiej Prytuliak i Karol Orzeł. W półfinale ograł Włodawiankę 4:1, po bramkach: Piotra Wójcika, Kacpra Kowalskiego, Damiana Kopruchy i Szymona Jodłowskiego. W finale chełmianie rozbili w Fajsławicach tamtejsze Frassati aż 6:0. Gole strzelili: Hubert Tomalski 2, Michał Kobiałka 2, Oleksiej Prytuliak 1, Piotr Wójcik 1. W półfinale wojewódzkim Chełmianka zmierzyła się z Gromem Różaniec, wygrywając również 6:0.

Łupem bramkowym podzielili się: Łukasz Jankowski, Piotr Wójcik, Oleksiej Prytuliak, Przemysław Kwiatkowski, Damian Koprucha i Paweł Fornal. W finale na Arenie Lublin znów zagrała z Motorem. W regulaminowym czasie był remis, choć mecz miał dramatyczny przebieg. Do przerwy do siatki rywali trafił Michał Kobiałka, ale gole Kamila Stachyry i Szymona Kamińskiego dały prowadzenie Motorowi. Kiedy wydawało się, że miejscowi uniosą Puchar do góry, w 90 min. losy meczu wyrównał Hubert Tomalski. Ten sam zawodnik w dogrywce dał Chełmiance trzecią bramkę, ale w 120 min. do remisu doprowadził Rafał Król. W rzutach karnych chełmianie wygrali 4:2, a świetne dwie interwencje zanotował Łukasz Kijańczuk. W rundzie wstępnej na szczeblu centralnym Chełmianka przegrała po dogrywce z Olimpią Zambrów 1:3, a bramkę strzelił Michał Budzyński.

W sezonie 2016/2017 Chełmianka znów powtórzyła swój sukces zarówno w okręgu, jak i województwie. W ćwierćfinale ChOZPN pokonała Start Krasnystaw 4:1. Trzy gole zdobył Damian Koprucha, jednego Dawid Greguła. W półfinale zwyciężyła Włodawiankę 5:1. Dwa gole zdobył Oleksiej Prytuliak, po jednym Przemysław Banaszak, Michał Budzyński i Michał Wołos. W finale pewnie ograła Kłosa Gmina Chełm 3:0, po dwóch golach Michała Budzyńskiego i jednym Mateusza Kompanickiego. W półfinale wojewódzkim Chełmianka po dogrywce pokonała Motor Lublin u siebie 4:2.

Dwie bramki zdobył Mateusz Kompanicki, po jednej Michał Kobiałka i Daniel Chariasz. W finale chełmianie na swoim stadionie zwyciężyli Orlęta Radzyń Podlaski 3:0. Strzelanie rozpoczął Michał Budzyński, a w ostatnich minutach meczu zakończyli Przemysław Banaszak i Daniel Chariasz. W rundzie wstępnej na etapie centralnym Chełmianka pokonała Rozwój Katowice 1:0, a gola strzelił Przemysław Banaszak. W 1/32 uległa z kolei Zagłębiu Sosnowiec 0:3. Przy stanie 0:1 Michał Wołos z rzutu karnego trafił w słupek.

Następną edycję Pucharu Polski Chełmianka rozpoczęła od meczu z Oldbojem Włodawa, wygrywając pewnie 5:2. Dwa gole strzelił Michał Budzyński, a po jednym Daniel Chariasz, Przemysław Banaszak i Hubert Kotowicz. W półfinale jednak niespodziewanie uległa Eko Różanka 1:2, a bramkę strzelił Oleksiej Prytuliak.

Chełmianie wyciągnęli z tej porażki wnioski i w kolejnej edycji znów byli nie do pokonania. W okręgu rozgromili Ogniwo Wierzbica 7:0, po bramkach: Rafała Kursy, Michała Budzyńskiego, Kamila Kocoła, Huberta Kotowicza, Jakuba Gołębia, Aleksa Aftyki, Krzysztofa Zawiślaka. W półfinale po bramkach Huberta Kotowicza i Aleksa Aftyki wygrali ze Startem Krasnystaw 2:0, natomiast w finale zwyciężyli 3:0 Victorię Żmudź, a gole zdobyli: Przemysław Koszel, Krzysztof Zawiślak i Paweł Uliczny. W półfinale na szczeblu LZPN Chełmianka zmierzyła się przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie z Motorem i sensacyjnie zwyciężyła aż 4:0. Do siatki rywala trafiali kolejno: Patryk Czułowski, Michał Efir, Kamil Kocoł i Krzysztof Zawiślak.

W finale w Zamościu chełmianie zwyciężyli, po dramatycznej końcówce, miejscowy Hetman 3:2. Prowadzenie dał Hubert Kotowicz, następnie Hetman szybko wyrównał, po zmianie stron strzelił drugiego gola, ale finisz Chełmianki był imponujący. W 88 min. do remisu 2:2 doprowadził Przemysław Koszel, a w 90 min. zwycięskie trafienie zanotował Mateusz Kompanicki, dla którego był to pożegnalny mecz w barwach Chełmianki. Na arenie ogólnopolskiej chełmianie w 1/32 zagrali ze Zniczem Pruszków. Spotkanie miało dramatyczny przebieg. Po 120 minutach był remis 3:3, a wyrównującą bramkę Volodymyr Hladkyy strzelił dosłownie w ostatnich sekundach. Wcześniej na listę strzelców wpisał się Hladkyy i Patryk Czułowski. A że Jakub Szymkowiak obronił jedną jedenastkę, zaś pozostali zawodnicy Chełmianki byli bezbłędni, serię rzutów karnych gospodarze wygrali 5:4. W 1/16 finału do Chełma przyjechał obrońca trofeum – Lechia Gdańsk. Mimo dobrego meczu Chełmianka uległa rywalowi 0:2.

W obecnej edycji chełmski zespół rozegrał tylko jedno spotkanie, pokonując w Wierzbicy Ogniwo 4:1. Bramki dla Chełmianki zdobyli: Patryk Czułowski, Dawid Salewski, Paweł Wolski i Damian Kuśmierz. W półfinale chełmianie mają zagrać z Kłosem Gmina Chełm. Wiele wskazuje na to, że rozgrywki pucharowe zostaną wznowione w drugiej połowie lipca br.(r)