Pudełko, które może uratować życie

Stowarzyszenie Wspólnie dla Gminy Krasnystaw wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krasnymstawie prowadzi akcję „Pudełko życia”, skierowaną do osób starszych i z niepełnosprawnościami, a także samotnie mieszkujących.

Celem akcji jest podniesienie poczucia bezpieczeństwa w zakresie zdrowia i życia. Projekt zakłada umieszczenie wszystkich ważnych informacji o danej osobie w jednym miejscu – w tzw. „Pudełku życia”.

W specjalnie przygotowanym pudełku znajduje się wypełniona zgodnie z instrukcją karta informacyjna, zawierająca numery telefonów lub adresy do najbliższych, których należy poinformować o pobycie w szpitalu, na co dana osoba choruje oraz jakie leki przyjmuje. Zgodnie z założeniem, miejscem na umieszczenie pudełka jest lodówka. Pudełko opatrzone jest specjalną naklejką z logo akcji, aby łatwo było je dostrzec i szybko wykorzystać zawarte w nim informacje o osobie potrzebującej pomocy.

Ważne mogą okazać się też np. informacje, że w domu znajduje się kot lub pies i komu przekazać zwierzę pod opiekę podczas nieobecności właściciela. W sytuacji akcji ratunkowej związanej z zagrożeniem zdrowia lub życia seniora i utraty kontaktu z nim, informacje zawarte w karcie informacyjnej znajdujące się w pudełku będą miały kluczowe znaczenie dla szybkiej reakcji pomocowej.

Osoby zainteresowane otrzymają specjalnie oznakowane pudełko wraz z kartą informacyjną, którą winny szczegółowo wypełnić oraz magnes na lodówkę, aby ratownicy medyczni wiedzieli, że tam mogą szukać informacji o pacjencie.

Pudełka można odbierać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krasnymstawie oraz w siedzibie Stowarzyszenia Wspólnie Dla Gminy Krasnystaw (ul. Marii Konopnickiej 4). Więcej informacji pod numerem telefonu 82 576 65 93. (k)