Puk-Puk(nęło) 20 lat

Kolejna premiera i następne nagrody, wyróżnienia, statuetki, wygrane festiwale. Do takiego scenariusza Teatr Puk-Puk już zdążył przyzwyczaić widzów. W minioną sobotę świdnicka grupa obchodziła swoje dwudzieste urodziny.
Teatr Puk-Puk powstał pod skrzydłami Miejskiego Ośrodka Kultury w 1997 roku. Początkowo skupiał tylko dziecięcych aktorów, ale już w 2003 roku jego działalność została poszerzona również o młodzieżowe grupy. W tej chwili Teatr Puk-Puk tworzy ok. 30 osób. Przez lata w artystycznym dorobku grupy przybywało spektakli, głównie autorskich. Przybywało również nagród i wyróżnień. W minioną sobotę obecni i byli członkowie Teatru Puk-Puk świętowali jego dwudziestolecie.
Oczywiście nie mogło się obyć bez spektaklu. Publiczność miała okazję obejrzeć najnowsze przedstawienie grupy pt. „Wnętrze”, które swoją premierę miało w marcu minionego roku i spotkało się z dużym uznaniem na festiwalach i przeglądach w całej Polsce. Autorska sztuka porusza zagadnienie miłości, różne sposoby jej postrzegania, może również odpowiedzieć na pytanie o rolę miłości w życiu człowieka.

Po prezentacji ostatnich dokonań Teatru Puk-Puk przyszła również pora na pełne wzruszeń wspomnienia. O początkach grupy, pierwszych spektaklach i budowaniu więzi między jej członkami opowiadała Katarzyna Marjasiewicz, która od początku jest instruktorem teatru. – Można powiedzieć, że dorastałam razem z Teatrem. Wszystko wokół ewoluuje, ale my nadal jesteśmy, jak jedna, wielka rodzina – mówiła.
Słowa Katarzyny Marjasiewicz potwierdzali również obecni i byli aktorzy Teatru Puk-Puk, którzy wspólnie świętowali jego 20. urodziny. Nie zabrakło gratulacji i życzeń od władz miejskich, przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Kultury i instytucji, z którymi teatr od lat współpracuje. Podczas sobotnich uroczystości Katarzyna Marjasiewicz odebrała również przyznawany przez burmistrza krzyż Amicus Civitatis (Przyjaciel Miasta).
Na urodziny Teatru został przygotowany również film przybliżający jego historię i wystawa zdjęć, prezentująca wszystkich aktorów, którzy przez lata tworzyli grupę. Po oficjalnych uroczystościach nie zabrakło również urodzinowego tortu i wielu wzruszających spotkań z członkami i przyjaciółmi Teatru Puk-Puk. (kal)

Wyróżnienia i nagrody

Teatr Puk – Puk co roku dopisuje na swoim koncie nowe nagrody i wyróżnienia. Wszystkich wymienić nie sposób. Natomiast wśród najważniejszych osiągnięć warto wspomnieć o laurach zdobytych na: Zamkowych Spotkaniach Teatralnych w Szydłowcu, Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek” w Suwałkach, Płockim Kramiku Teatrów Dzieci i Młodzieży „Heca”, Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form „Biesiada Teatralna” w Horyńcu Zdroju, „Innym” Festiwalu Teatrów Młodzieżowych w Krośnie, Ogólnopolskich Prezentacjach Teatrów Amatorskich OPTA we Wrocławiu i w ramach konkursu TVP 2 „Dolina kreatywna”.

Kto jest kim w Puk-Puku?

Instruktorem teatru od początku jego działalności jest Katarzyna Marjasiewicz. Muzykę do spektakli grupy tworzyli Bartłomiej Abramowicz, Jacek Zakrzewski, Monika Kowalczyk. Scenografię projektowali: Katarzyna Marjasiewicz, Aleksandra Kasprzak i Zbigniew Zakrzewski.