Pytanie o radnych szpiegowanie

– W jakim celu Starostwo Powiatowe w Świdniku zakupiło program komputerowy „nVision”? – z takim pytaniem zwraca się do władz powiatu radna Edyta Lipniowiecka i wskazuje, że oprogramowanie to może również służyć do sprawdzania, co robi się na służbowych komputerach. A na tych pracują nie tylko pracownicy, ale również radni. Starosta Reszka zapewnia, że obawy radnej są na wyrost, bo aplikacja ma służyć przede wszystkim zabezpieczeniu całej sieci internetowej.

– Otrzymałam informację, że jakiś czas temu został zakupiony program o nazwie „nVision”. Po sprawdzeniu co to jest za program poczułam lekkie zaniepokojenie, ponieważ poza inwentaryzacją sprzętu i oprogramowania ma on również możliwości monitorowania pracy użytkowników, czyli np. listę przeglądanych stron internetowych, statystyki czasu pracy, podgląd pulpitu itd. W związku z tym chciałabym zapytać czy to prawda, że taki program faktycznie funkcjonuje w starostwie, czy pracownicy zostali o tym powiadomieni i czy my, jako radni, również moglibyśmy być przez ten program sprawdzani – korzystamy przecież ze służbowych tabletów (…). Nie chciałabym być inwigilowana – mówiła podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Świdnickiego radna Edyta Lipniowiecka (ŚWS).

Według informacji na stronie producenta, oprogramowanie „nVision” służy m.in. monitorowaniu urządzeń sieciowych, zarządzaniu zasobami IT, ochronie danych i ich bezpieczeństwu, a także zarządzaniu czasem i mierzeniu aktywności pracowników.

Odnosząc się do wypowiedzi radnej na sesji starosta świdnicki Łukasz Reszka potwierdził, że powiat ma takie oprogramowanie.

– Jest to typowe narzędzie wykorzystywane przez urzędy – wyjaśniał Ł. Reszka. – Dla przykładu Urząd Miasta Świdnik posługuje się takim programem. Nie służy on do szpiegowania. W tej chwili jest w procedurze uruchamiania. Każdy z pracowników, jeżeli program rozpoczyna pracę na „jego” komputerze, jest o tym informowany. Ma to służyć tylko i wyłącznie dodatkowemu zabezpieczeniu sieci internetowej – komputerów, ale też serwerów należących do starostwa.

Starosta informował również, że program nie jest i nie będzie instalowany na tabletach, z których korzystają radni.

Radna Lipniowiecka chciała wiedzieć również, kiedy program został zakupiony i za ile? Na sesji nie poznała jednak odpowiedzi na te pytania, bo starosta poprosił, aby skierowała je w drodze pisemnej interpelacji i zapewnił, że udzieli radnej szczegółowych informacji.

Jak dowiedzieliśmy się w starostwie już po sesji, program „nVision” został zakupiony do Starostwa Powiatowego w Świdniku jeszcze w 2011 r.; wówczas kosztował ok. 6 tys. zł, a teraz dokonano jedynie jego aktualizacji.

– Program przewidziany był i jest jedynie do instalacji na komputerach pracowników. Śledzenie aktywności użytkowników, czyli to, co zaniepokoiło radną, to jedynie jedna z setek funkcjonalności tego programu. Szczegółowe informacje radna otrzyma w stosownym terminie, obecnie zbieramy dane niezbędne do odpowiedzi – informuje Starostwo Powiatowe w Świdniku. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here