PZL-Świdnik z nowym prezesem

Mieczysław Majewski szefował PZL-Świdnik od 1991 roku z roczną przerwą od stycznia 2015 do stycznia 2016 roku

W ubiegły czwartek przedstawiciele grupy Leonardo Helicopters poinformowali o zmianach na stanowisku prezesa zarządu zakładów PZL-Świdnik. Od 15 listopada stanowisko to objęła Beata Stelmach, stając się następczynią Mieczysława Majewskiego, który był związany ze świdnickim zakładem od 1981 roku. Dotychczasowy szef PZL zapowiedział wycofanie się ze spółki po udzieleniu wsparcia swojej następczyni we wdrażaniu w nowe obowiązki.


„Grupa Leonardo wyznaczyła panią Beatę Stelmach, dotychczasową wiceprezes zarządu Leonardo Helicopters Polska, na stanowisko nowego prezesa zarządu zakładów PZL-Świdnik, będących częścią pionu Leonardo Helicopters od roku 2010. Pani Stelmach zastąpi Mieczysława Majewskiego, który ogłosił wycofanie się ze spółki po udzieleniu wsparcia pani prezes we wdrażaniu w nowe obowiązki” – czytamy w komunikacie prasowym grupy Leonardo.

Jak podkreślają władze spółki Stelmach posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe obejmujące rynki kapitałowe, politykę oraz przemysł. Pracowała jako dyrektor sekretariatu i rzecznik Komisji Papierów Wartościowych. Pełniła również funkcję konsultantki Banku Światowego, w latach 2000-2001 była prezesem zarządu Warszawskiej Giełdy Towarowej. W 2011 roku została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w MSZ i funkcję tę pełniła do października 2013 r., kiedy to przeszła na stanowisko prezesa General Electric na Polskę i kraje bałtyckie. W grudniu 2017 r. zrezygnowała z tego stanowiska, przechodząc do Leonardo Helicopters Polska.

Nowa prezes stwierdziła, że nie może doczekać się rozpoczęcia nowej przygody na czele firmy, będącej tak ważnym graczem w polskim przemyśle.

– W Polsce zakłady PZL-Świdnik to partner strategiczny polskich sił zbrojnych charakteryzujący się technologiczną doskonałością dzięki wykwalifikowanej i oddanej swojej pracy kadrze oraz zapleczu globalnej spółki, jaką jest Leonardo. Z radością będę współpracować z tą spółką tak, aby Polska odniosła jak największe korzyści z posiadania tak znakomitego krajowego czempiona – zadeklarowała Beata Stelmach.

Odchodzący prezes Mieczysław Majewski był związany ze świdnickim zakładem od 1981 roku, przechodząc w PZL wszystkie stopnie kariery zawodowej. Swoją pracę rozpoczął w biurze prób w locie. Następnie został dyrektorem Zakładu Badawczo-Rozwojowego, po czym od 1990 roku pełnił funkcję dyrektora naczelnego firmy, a na początku 1991 r. został prezesem zarządu spółki.

W 2015 roku Majewski został odwołany ze stanowiska przez ówczesnych właścicieli świdnickiego zakładu – włoską spółkę AgustaWestland, ale w lipcu tego samego roku powrócił do zarządu WSK PZL-Świdnik jako jego członek, a w styczniu 2016 roku ponownie został prezesem zarządu, na którego czele stał do ubiegłego czwartku.

– Chcę podziękować panu Mieczysławowi za to, jak silnym i godnym zaufania prezesem był przez ostatnie lata – podkreślił Gian Piero Cutillo. MJ