Racławicka po konsultacjach

Jako ostatni swoje uwagi do koncepcji przebudowy ul. Racławickiej zgłosili świdniccy przedsiębiorcy

Sygnalizacja świetlna przy SP nr 5, doświetlenie przejść dla pieszych, zwiększenie liczby miejsc parkingowych – m.in. takie wnioski zgłosili mieszkańcy do planowanej przez powiat przebudowy ulic: Racławickiej, Armii Krajowej, Maczka oraz części Krępieckiej. Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku.

Dobiegły końca konsultacje społeczne na temat planowanej kompleksowej przebudowy ulic Racławickiej, Armii Krajowej, Maczka i części Krępieckiej. Do udziału w nich zaproszono mieszkańców wieżowców przy ul. Jarzębinowej oraz władze Spółdzielni Mieszkaniowej i przedsiębiorców, których firmy zlokalizowane są przy tych ulicach.
– Konsultacje z mieszkańcami zostały już zakończone, choć jeszcze zdarza się, że płyną do nas pojedyncze uwagi na temat inwestycji. Prowadzimy jeszcze rozmowy z PGE odnośnie ich infrastruktury położonej w ulicach – mówi Jakub Osina z Zarządu Powiatu Świdnik.
Zebrane podczas tych spotkań uwagi zostały wprowadzane do planów. Uczestnicy konsultacji wnioskowali m.in. o oświetlenie przejść dla pieszych, budowę ronda u zbiegu Racławickiej, Kosynierów i Głogowej, przywrócenie możliwości zawracania na ulicach Racławickiej i Hryniewicza, większą liczbę miejsc parkingowych (zwłaszcza przy SP nr 7), a także o budowę chodnika po wschodniej stronie ul. AK i ścieżki rowerowej z bitumiczną nawierzchnią na całym odcinku objętym przebudową.
Uwzględniono również wnioskowaną przez radnych miejskich: Wiesława Księskiego i Edytę Lipniowiecką, sygnalizację świetlną na przejściu dla pieszych na wysokości SP nr 5.
Inwestycję powiat świdnicki planuje rozpocząć na początku przyszłego roku, a do sierpnia tego roku powinien mieć już gotową jej dokumentację. Wcześniej jeszcze chce pozyskać zewnętrzne fundusze na jej realizację. To jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza, drogowa inwestycja powiatu od lat. Innym, dużym, zrealizowanym już zadaniem, była przebudowa al. Lotników Polskich w Świdniku, gdzie powstały nowoczesne ścieżki rowerowe, zjazdy do posesji oraz nowe chodniki. (w)