Racławicka się (z)robi

Drugi etap przebudowy ulicy Racławickiej obejmie odcinek między ulicami Kosynierów i Armii Krajowej

W ubiegły poniedziałek rozpoczął się drugi etap przebudowy ul. Racławickiej. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość.


Pierwszy etap remontu ul. Racławickiej skończył się w zeszłym roku. Wówczas wymieniono nawierzchnię od ronda u zbiegu al. Lotników Polskich do ul. Kosynierów. W lipcu podpisano umowę na II etap przebudowy od skrzyżowania ul. Racławickiej z ul. Kosynierów po al. Armii Krajowej, na wysokości wjazdu do Szkoły Podstawowej nr 7.

Droga na tym odcinku zyska nową nawierzchnię, chodniki, ścieżkę rowerową, ale również rondo u zbiegu ul. Kosynierów, Racławickiej i Głogowej. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A., a jej finał zaplanowano na październik.

Do tego czasu kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

III etap niemal pewny

Drugi etap przebudowa ul. Racławickiej miał kosztować ok. 7,2 mln zł, a powiatowi świdnickiego udało się pozyskać rządową dotację z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości blisko 3 mln zł. Po przetargu na wyłonienie wykonawcy okazało się, że inwestycja będzie kosztować 8,2 mln zł, ale powiat zdecydował się znaleźć brakujące pieniądze, przesuwając milion złotych na Racławicką z zaplanowanej również na ten rok przebudowy drogi Biskupice-Trawniki.

W inwestycji partycypował będzie finansowo również świdnicki ratusz. Władze miasta początkowo deklarowały, że dołożą 1,5 mln złotych, ale po tym, jak wzrósł koszt inwestycji, mówią nawet o kwocie 2 mln zł. Oficjalną decyzję ma podjąć rada miasta na pierwszej powakacyjnej sesji.

Wszystko wskazuje na to, że rychło zostanie zrealizowany również trzeci, końcowy etap przebudowy ul. Racławickiej od al. Armii Krajowej do ul. Gen Maczka. Inwestycja znalazła się na wojewódzkiej liście projektów drogowych do dofinansowanie w ramach Funduszy Dróg Samorządowych. W tym samym wykazie jest również przebudowa drogi z Trawnik do Biskupic (i jeszcze dwie inne powiatowe inwestycje – więcej piszemy o tym w materiale „W Świdniku zaroi się od drogowców”). Jeśli tylko listę zatwierdzi premier Mateusz Morawiecki, obydwie inwestycje rozpoczną się jeszcze w tym roku, a prawdopodobnie zakończą w roku przyszłym. JN