Racławicka w planach

Przebudowa ul. Racławickiej i ulic przyległych powinna ruszyć w 2018 roku

Ponad 153 tys. zł będzie kosztował projekt przebudowy kompleksu ulic powiatowych w Świdniku. Dokumentacja to oczywiście pierwszy krok. Przedstawiciele powiatu liczą, że na same prace remontowe uda się im zdobyć rządowe dofinansowanie.
W minionym tygodniu przedstawiciele powiatu rozstrzygnęli przetarg na projekt przebudowy ul. Racławickiej, al. Armii Krajowej i ul. Maczka w Świdniku. O zamówienie ubiegało się dwóch oferentów. Jedna z firm wyceniła dokumentacje na prawie 293 tys. zł, druga na dużo mniej, bo blisko 154 tys. zł. Po ocenie obu ofert, urzędnicy zdecydowali się wybrać tę tańszą zaproponowaną przez firmę „ToMaR – DROG” z Lublina.
– Teraz czekamy na pierwsze efekty pracy wykonawcy, czyli na koncepcję. Powinna być gotowa w marcu. Wnioski, które dotychczas wpłynęły, już przekazaliśmy projektantom – mówi Jakub Osina, członek zarządu powiatu.
Przedstawiciele starostwa zapewniają również, że koncepcja będzie skonsultowana także ze świdnickimi przedsiębiorcami, rowerzystami i pozostałymi mieszkańcami. Ostateczny projekt ma być gotowy pod koniec wakacji.
– Wykonawca ma w sumie 7 miesięcy na przygotowanie dokumentacji – dodaje Jakub Osina.
Projekt jest niezbędny, bo jesienią tego roku przedstawiciele powiatu chcą złożyć wniosek o dofinansowanie przebudowy kompleksu ulic do rządowego Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. W ramach planowanego remontu ma zostać wymieniona nawierzchnia na wszystkich trzech ulicach. Dodatkowo przy drogach mają powstać również ścieżki rowerowe z nawierzchnią bitumiczną. Przebudowa będzie zakładać również remont i budowę chodników.
– Chcemy również ująć w projekcie chodnik po wschodniej stronie al. Armii Krajowej. W tym miejscu już działa kilka dużych firm. Poza tym Spółdzielnia Mieszkaniowa rozpoczęła budowę bloków w tej lokalizacji – mówił Jakub Osina.
Przedstawiciele powiatu chcą także, żeby projektanci przeanalizowali możliwość zwiększenia ilości miejsc parkingowych przy przebudowywanych ulicach.
Oprócz tego podczas przebudowy ma zostać rozwiązany problem skrzyżowania ul. Racławickiej z Kosynierów. Najprawdopodobniej w tym miejscu powstanie rondo. Dodatkowo na jednym z przejść dla pieszych na ul. Racławickiej na wysokości Zespołu Szkół nr 2 zostanie zamontowana sygnalizacja świetlna.
Przedstawiciele starostwa liczą, że przebudowa kompleksu ruszy w 2018 roku, nawet jeśli powiatowym urzędnikom nie uda się zdobyć pieniędzy na dofinansowanie przedsięwzięcia. (kal)

Świateł coraz więcej

W tej chwili w Świdniku sygnalizacja świetlna kieruje ruchem w czterech miejscach (skrzyżowanie ulic Wyszyńskiego i Niepodległości, na ul. Racławickiej, w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Kościuszki, przy kinie „Lot” oraz zbiegu ul. Klonowej i Wyszyńskiego). W najbliższym czasie w mieście przybędzie sygnalizacja jeszcze w dwóch punktach. Na ul. Racławickiej światła wybuduje powiat, natomiast przedstawiciele ratusza planują sygnalizację na skrzyżowaniu ul. Klonowej z al. Lotników Polskich.