Racławicka w przebudowie

Przebudowa ulicy Racławickiej rozpoczęta

Ruszyły prace związane z przebudową ulicy Racławickiej w Świdniku. W planach jest przebudowa 7 skrzyżowań, wykonanie sygnalizacji świetlnej i doświetlenie przejść dla pieszych. Na całej długości przebudowywanej drogi powstanie ścieżka rowerowa. Inwestycja finansowana przez powiat świdnicki potrwa do października i będzie kosztować ponad 7 mln zł.


Przebudowa dotyczy odcinka od skrzyżowania z al. Lotników Polskich (rondo z helikopterem) do skrzyżowania z ul. Kosynierów

– Przebudowywany odcinek jest częścią większej całości, czyli budowy całej drogi. Obecnie zarząd powiatu złożył wniosek o dofinasowanie II etapu budowy w ramach „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”, w trakcie którego modernizacji zostaną poddane ulice: Armii Krajowej oraz Generała Maczka w Świdniku – zapowiedział starosta Dariusz Kołodziejczyk.

Prace rozpoczęły się od rozbiórki krawężników oraz chodnika z kostki brukowej i zdjęcia zbędnej warstwy ziemi. W obrębie skrzyżowania ulic Racławickiej i Wyszyńskiego trwają również prace ziemne związane z korektą istniejącego przebiegu drogi.

– To bardzo ważna inwestycja dla powiatu świdnickiego, ale również dla miasta Świdnik, ponieważ w projekcie przebudowy znalazły się także nowe miejsca postojowe, plac z parkingiem oraz zatoki autobusowe – mówi Robert Kasprzak przewodniczący Komisji Infrastruktury i Rozwoju Rady Powiatu Świdnickiego

Zakres planowanych prac jest rozległy, począwszy od przebudowy konstrukcji jezdni i niezbędnych elementów infrastruktury. Przebudowanych zostanie 7 skrzyżowań, w tym rondo na skrzyżowaniu z ul. Wyszyńskiego. Wykonana zostanie sygnalizacja świetlna i doświetlenia przejść dla pieszych. Wymienione będą krawężniki i przebudowane zjazdy. Nie zapomniano również o rowerzystach. Na całej długości przebudowanej drogi po stronie północnej powstanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa z nawierzchni bitumicznej.

– To tylko niewielka część tego, co będzie realizowane w ramach inwestycji. Mieszkańcy Świdnika zasługują na lepsze i bezpieczniejsze ulice. Racławicka jest jedną z kluczowych arterii miasta. Z tego powodu pracowałem nad tym projektem, konsultując go z różnymi środowiskami, ale przede wszystkim odpowiadając na wnioski mieszkańców miasta Świdnika. To dowód na to, jak współpraca wielu środowisk prowadzi do rozwiązań na rzecz wszystkich mieszańców – mówi członek zarządu powiatu, Jakub Osina.

Powiat nie ukrywa, że przebudowa będzie wiązać się z utrudnieniami dla kierowców.

– Za wszelkie niedogodności przepraszamy i prosimy o cierpliwość. Za kilkanaście, może kilkadziesiąt tygodni komfort korzystania z ulicy będzie zdecydowanie lepszy – dodaje J. Osina.

Koszt całej inwestycji wyniesie prawie 7,1 mln zł. Planowany termin zakończenia prac to październik tego roku. (w)