Racławicka z jednym pasem?

Miejski odcinek dwupasmowej ul. Racławickiej przebiega przez osiedle domków jednorodzinnych

W przyszłości końcowy, zarządzany przez miasto, odcinek ul. Racławickiej, biegnący od ronda Świdnickiego Lipca ‘80 w stronę lasu Rejkowizna może zostać zwężony do jednego pasa. Miasto bierze pod uwagę takie rozwiązanie, bo ruch na tej ulicy jest stosunkowo niewielki.
Wiele lat temu planowano, że ulica Racławicka będzie stanowić główne połączenie Świdnika z Lublinem. Trasa łącząca oba miasta miała biec przez las Rejkowizna. Później te plany porzucono, ale wciąż przypomina o nich dwupasmowy odcinek ulicy między rondem Świdnickiego Lipca ‘80, a rondem u zbiegu ulic Świerkowej i Traugutta. Miasto zastanawia się czy nie należałoby przebudować tej drogi.

– W tej chwili dwupasmówka „wchodzi” w osiedle domków jednorodzonych. Ruch jest tu mały, a koszty utrzymania wysokie. Poza tym zdaniem wielu kierowców rondo na końcu dwupasmówki jest niefortunne. To każe nam myśleć o przebudowie ulicy. Najlepiej byłoby zwęzić ją do drogi jednopasmowej – uważa Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Takie rozwiązanie usprawniłoby komunikację, a pozyskane w ten sposób tereny mogłyby być wykorzystanie na przykład pod budownictwo jednorodzinne.

– Jest tam szeroki pas jezdni i tereny przyległe. Oczywiście można tam zrobić również inne rzeczy – dodaje wiceburmistrz, zastrzegając, że te plany to na razie tylko pewna koncepcja, a to czy zostanie wcielona w życie zależy od wielu czynników.

Przeprowadzenie przebudowy wymagałoby przede wszystkim zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Miasto zakłada, że znaleźliby się nabywcy na „uwolnione” w ten sposób tereny, a zyski z ich sprzedaży mogłyby sfinansować przebudowę ulicy i zapewne pozwoliłyby zgromadzić w budżecie środki na jeszcze inne zadania. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here