Na Racławickiej naprawimy rower

W głosowaniu wzięło udział ponad 170 osób. Ich zdaniem najlepszą lokalizacją dla stacji napraw rowerów będzie ul. Racławicka w sąsiedztwie galerii handlowej. W minionym tygodniu rozpoczął się montaż urządzenia.
Decyzja zapadła. Samoobsługowa stacja napraw rowerów stanie na ul. Racławickiej. Przez dwa tygodnie o jej lokalizacji decydowali internauci. Mieli do wyboru również miejsce przy wiacie rowerowej przed wejściem do starostwa powiatowego lub nieopodal kina „Lot” przy ścieżce dla jednośladów.
– Z bardzo dużą przewagą wygrała właśnie lokalizacja przy ul. Racławickiej – mówił Jakub Osina, członek zarządu powiatu. – Taka jest decyzja mieszkańców, a my już w tym tygodniu rozpoczynamy prace przygotowawcze do montażu stacji. Cieszymy się, że dużo osób wzięło udział w głosowaniu. Osiągnęliśmy dzięki niemu nasz cel związany z włączeniem w proces decyzyjny osób, które są sprawą najbardziej zainteresowane.
W miniony czwartek urządzenie dotarło do Świdnika, a służby starostwa rozpoczęły utwardzanie pod nie terenu.

– Zamontujemy je w poniedziałek (19 września). Chcemy w ten sposób wpisać się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – dodawał Jakub Osina.
Samoobsługowe stacje naprawy rowerów to w województwie lubelskim jeszcze nowość. W regionie zamontowano ich dopiero kilka. Urządzenie ma umożliwiać wykonanie podstawowych napraw jednośladów. Jest wyposażone w ręczną pompkę z adapterami na wszystkie zawory rowerowe. Stacja pozwala na wygodne zawieszenie roweru, będzie również wyposażona w narzędzia przymocowane na specjalnych stalowych linkach.
Druga stacja może stanąć w mieście w przyszłym roku. O jej sfinansowanie z Budżetu Obywatelskiego stara się Stowarzyszenia Świdnik Dla Rowerów. Przedstawiciele organizacji jako miejsce umiejscowienia stacji wskazali pl. Konstytucji 3 maja. Wcześniej jednak złożony wniosek musi zyskać akceptację mieszkańców, którzy wezmą udział w głosowaniu na projekty w II edycji Budżetu Obywatelskiego. (kal)