Radni PiS apelują do prezydenta

O zabezpieczenie w budżecie Lublina na 2020 rok kwoty 700 000 zł na inicjatywy kulturalne związane z obchodami 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II apelują Tomasz Pitucha i Robert Derewenda z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Skierowali w tej sprawie interpelację do prezydenta Krzysztofa Żuka.


Radni proponują, aby miasto przeznaczyło 400 tysięcy złotych na „inicjatywy lokalne” (np. wydarzenia w dzielnicach) oraz zarezerwowało 300 tysięcy złotych na „duże projekty miejskie”. – „Kwoty mogą być większe, zależnie od możliwości miasta i ilości złożonych projektów” – czytamy w interpelacji. Prezydent jeszcze nie odniósł się do tego pomysłu.

Radni zauważyli, że Lublin jest jednym z niewielu miast na świecie, które może się poszczycić tak bliskimi związkami z Janem Pawłem II. Przypominają, że papież w latach 1954-1978 był wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. – „Jako kierownik Katedry Etyki KUL wyruszył na pamiętne konklawe, które w październiku 1978 roku wybrało go na pierwszego w historii papieża Polaka” – czytamy w piśmie adresowanym do prezydenta.

Zdaniem T. Pituchy i R. Derewendy „tę ważną rocznicę z pewnością będą chcieli obchodzić mieszkańcy Lublina, organizacje, instytucje, parafie i stowarzyszenia. – „Jesteśmy przekonani, że publiczne obchody 100-lecia urodzin papieża – Polaka będą również wspaniałą formą promocji Lublina” – uważają..

Przypomnijmy, że pontyfikat Jana Pawła II trwał prawie 27 lat, aż do 2 kwietnia 2005 roku, czyli do jego śmierci. Papież-Polak odwiedził 130 krajów na wszystkich kontynentach. W 1987 roku gościł w Lublinie – odwiedził Majdanek, KUL, archikatedrę oraz odprawił mszę świętą na Czubach.

Jednym z najbardziej dramatycznych dni w jego życiu był 13 maja 1981 roku, gdy podczas audiencji na placu świętego Piotra w Rzymie został postrzelony przez tureckiego zamachowca. Cudem przeżył. Później zmagał się m.in. z chorobą Parkinsona. Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a kanonizowany (ogłoszony świętym) 27 kwietnia 2014 roku. W kwietniu 1997 roku Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Lublina.

Grzegorz Rekiel

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here