Radni prawie jak posłowie

Transmisja na żywo w Internecie, rejestrowanie obrazu i zamieszczanie plików w Biuletynie Informacji Publicznej, to nie jedyne zmiany, jakie czekają chełmską radę miasta. Już niedługo radni będą głosować za pomocą elektronicznych urządzeń. Prawie jak w sejmie.

Sesje rady miasta w nowej kadencji będą inne niż wszystkie dotychczasowe. Już piątkowe obrady można było na żywo obejrzeć w Internecie. I tak będzie z każdą sesją. Oprócz tego pliki z zarejestrowanym obrazem oraz dźwiękiem mają być umieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej. Tak, by można było w każdej chwili odtworzyć to, co działo się podczas obrad.

To nie jedyne zmiany, z jakimi radni spotkają się w nowej kadencji. Koniec z ręcznym liczeniem głosów. Już niebawem radni będą głosować elektronicznie za pomocą specjalnych „maszynek”. Podobnie jak w sejmie. Urząd Miasta właśnie przygotowuje procedurę dotyczącą wyłonienia firmy, która zaopatrzy radę miasta w system do elektronicznego głosowania.

Jak mówi Elżbieta Grzyb, sekretarz urzędu, samorząd na ten cel będzie musiał wydać około 50 tys. zł. Salę konferencyjną w chełmskim magistracie czeka wymiana wszystkich instalacji. Ma być ułożona też sieć internetowa. Dopóki nie zostaną zainstalowane „maszynki”, głosowanie nad projektami uchwał będzie odbywało się w zupełnie inny sposób, niż do tej pory, czyli przez podniesienie ręki do góry. Teraz przewodniczący ma pytać każdego z radnych, jak zamierza głosować: za, przeciw, czy wstrzymać się od głosu.

Transmisję z piątkowej sesji zrealizowała chełmska firma „Netspeed”, specjalizująca się w dostawie Internetu Światłowodowego. Do jakości relacji nie można było mieć żadnych zastrzeżeń. „Netspeed” będzie odpowiedzialny za transmisję kolejnych posiedzeń, które odbędą się w grudniu br. Planowane są co najmniej trzy.

Nie zmienia się natomiast zasada składania przez radnych oświadczeń majątkowych. Wszyscy nowo wybrani radni mają 30 dni na wypełnienie oświadczenia i złożenie go do przewodniczącego rady miasta. Czas jest liczony od dnia ślubowania, czyli od 23 listopada. (s)